Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihoafrický dobrodruh se sám vydal přes Atlantik. Překonal ho jen pádlováním na vratkém plováku

Jihoafrický dobrodruh se sám vydal přes Atlantik. Překonal ho jen pádlováním na vratkém plováku

Profesionální surfař Chris Bertish se před časem rozhodl, že zcela sám pokoří Atlantik. Bez jakékoli pomoci nebo podpory se 6. prosince odrazil od břehů Maroka směrem ke karibskému ostrovu Antigua. Právě tam dorazil jen za pomoci vlastních sil přesně o 93 dní později.

Když Chris na svém paddleboardu, který připomíná robustnější surf, vyrazil vstříc širému oceánu, věděl, že jeho poslední zastávkou budou Kanárské ostrovy. Když ale tuto oblast proplul, věděl, že daleko před ním už není ani jeden záchytný bod.

Během cesty na něj číhalo nejedno nebezpečí. Kromě toho, že musel vyrovnat s bouřlivým oceánem, potkal na svém malém „výletu“ například i žraloka.

Chrisův unikátní paddleboard měl to nejlepší vybavení, které napájely dva solární panely, a miniaturní kajutu. To ale neznamená, že cesta na šest metrů dlouhém plavidle byla zcela bezpečná nebo jednoduchá. Chris se musel spoléhat jen na vlastní síly a urazil celkem 4500 námořních mil (8330 kilometrů), denně jich musel zvládnout 48, to odpovídá necelým 90 kilometrům.

Podle serveru CNN chce Chris především upozornit na několik charitativních organizací, které působí v jeho rodné zemi, Jihoafrické republice. On sám by si přál, aby za jeho podpory vzniklo několik škol a tisícům dětí by se tam dostalo vzdělání.