Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K objevu mimozemského života je lidstvo zase o krok blíž. Věci potvrdili další nadějnou exoplanetu

K objevu mimozemského života je lidstvo zase o krok blíž. Věci potvrdili další nadějnou exoplanetu

Vědci objevili další planetu na které by mohl být život. Exoplaneta s „neživým“ názvem LHS1140b je podle nich nejžhavějším a nejzajímavějším kandidátem v hledání života ve vesmíru. Od nás je vzdálená 40 světelných let.

LHS1140b je ke své hvězdě až desetkrát blíž, než je Země ke Slunci. Obíhá kolem červeného trpaslíka, který je mnohem slabší než hvězda naší soustavy. Poznatky napovídají, že by na ní skutečně mohl existovat život v podobné formě, jak jej známe na Zemi. Dokonce se na ní pravděpodobně nacházejí lepší podmínky než na nedávno objeveném souboru exoplanet kolem červeného trpaslíka TRAPPIST-1.

Planeta se nachází v souhvězdí Velryby a na rozdíl od jiných podobných těles vědci zjistili její hmotnost i velikost. Tvoří ji železné jádro a kamenný povrch. LHS 1140b je 1,4krát větší než Země a možná se na ní nachází voda i atmosféra, píše Independent

Když jsou červené trpasličí hvězdy mladé, vysílají záření, které poškodí atmosféru jejich planet. LHS 1140b je ale dost velká, takže na jejím povrchu mohl existovat lávový oceán po milióny let. Planetu možná dokázal zásobovat párou, díky které se udržela na planetě voda a atmosféra, píše European Southern Observatory.

Planeta oběhne kolem své hvězdy jednou za 25 dní, je stará 5 miliard let a vzdálena od nás zhruba 40 světelných let.