Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K smrti vás vytáčí zvuk žvýkání? Podle vědců máte abnormální mozek

K smrti vás vytáčí zvuk žvýkání? Podle vědců máte abnormální mozek

K zbláznění vás vytáčí zvuk poklepávající tužky, hlasité dýchání nebo žvýkání? Vědci se nyní postavili na vaši stranu. Nová studie tvrdí, že stížnosti lidé, kteří by hlasité křupání svých kolegů přirovnali nejlépe k zákeřné formě mučení, mají své opodstatnění. Přehnaná reakce na nepříjemné zvuky by mohla být vysvětlena mozkovou abnormalitou. 

Studie Newcastle University publikovaná v odborném periodiku Current Biology přichází s tvrzením, že se nachází rozdíly v čelním laloku lidí, kteří silně reagují na zvuky, a těmi, které nechává chladnými.

Studie stav popisuje jako „poruchu ve zpracovávání zvuku, která se vyznačuje prožitkem silně negativních emocí (vzteku a úzkosti) v reakci na běžné zvuky jako ty, které generují lidé při jídle, pití, žvýkání nebo dýchání".

Skeny u přecitlivělých lidí detekovaly změny v mozkové aktivitě, když daný zvuk slyšeli. Projevily se především v části, která kontroluje emoce. Vědci přitom reálnému založení hněvu těchto lidí dříve nevěřili. „Byl jsem sám součástí skupiny skeptiků až do doby, kdy jsme na klinice viděli pacienty a porozuměli jsme, jak nápadně podobné rysy vykazují,“ svěřil se britskému deníku The Indipendent profesor kognitivní neurologie Tim Griffiths.

Dobrou zprávu pro lidi, které vytáčí hlasité zvuky, mohou být i výsledky dalších studií. Ty tvrdí, že by mohli být dokonce kognitivně nadřazení i v dalších směrech. Podle studie Northwester University existuje provázání mezi přecitlivělostí na určité zvuky a vyšší kreativitou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek