Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Karlův most slaví výročí. 5 věcí, které jste o něm doteď nevěděli

Karlův most slaví výročí. 5 věcí, které jste o něm doteď nevěděli

Karlův most je nedílnou součástí pražské scenérie, odráží ale důležitou kapitolu naší historie. Kamenný most, díky kterému se Praha zařadila k významným zastávkám evropského obchodu, nyní slaví kulaté výročí. Připravili jsme pro vás několik zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli. 

Číselná posloupnost

Podle legendy základní kámen stavitelé na přání Karla IV. položili roku 1357, 9. 7. přesně v 5 hodin a 31 minut ráno. Nejen že se přesný čas založení nejvýznamnějšího postu českých zemí čte pozpátku úplně stejně, roli ve výběru tohoto data údajně sehrály i hvězdy, které v tu dobu měly být v příznivé konstelaci.

Místo vajíček víno

Po staletí se také traduje, že na stavbu Karlova mostu padlo neskutečné množství vajec. To ale vyvrátil nedávný výzkum Vysoké školy chemicko-technologické, v maltě ale našli jiné „pochutiny“, a to mléko a víno.

Povodně

Stavitelé dokázali most dokončit za 45 let, práci jim samozřejmě komplikovalo několik povodní. Jedna z nejhorších most poškodila v roce 1432, voda strhla pět mostních pilířů a jeho oprava pak trvala dlouhých 71 let.

Veřejná doprava

Po Karlově mostě od roku 1883 jezdila takzvaná koněspřežná tramvaj. V roce 1902 ji dokonce nahradila ta elektrická, na jejímž provozu se podílel i slavný František Křižík. Když ale tramvaje začaly svojí vahou most poškozovat, nahradily je autobusy, které zde s přestávkami fungovaly až do konce druhé světové války. Auta se po mostě projela naposledy poměrně nedávno, v roce 1965.

„Karlův“ most

Ač o názvu jedné z našich nejvýznamnější památek nikdo nepochybuje, Karel IV. po sobě tuto stavbu nikdy nepojmenoval. Dlouhá léta se jednalo o jedinou kamennou mostní stavbu v Praze a tak most získal svá přízviska jako „kamenný“ nebo „pražský. Jako Karlův most ho poprvé označil spisovatel Joseph Rudl až v roce 1870.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek