Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kavárenské řetězce populární i v Česku mají velký problém. V jejich ledu byla bakterie z výkalů

Kavárenské řetězce populární i v Česku mají velký problém. V jejich ledu byla bakterie z výkalů

Jen na vlastní riziko. Takový poutač by si mohly vyvěsit na dveře tři z největších britských kavárenských řetězců. Novináři z BBC provedli v Costa Coffee, Starbucks and Caffe Nero sérii šetření, díky kterým vyšlo najevo, že led v těchto řetězcích obsahuje bakterie z výkalů. 

Inspektoři navštívili deset poboček každého řetězce a v každém z nich si dali nápoj s ledem. Nejhůře z testu vyšla Costa Coffee – v sedmi z deseti vzorků hygienici našli bakterii, která se běžně vyskytuje ve výkalech. Ve Starbucksu a Caffe Nero neprošly testem tři vzorky z deseti.  

Expert Tony Lewis označil takovou míru kontaminace za „znepokojivou“. „Tento druh bakterií vyvolává nemoci a neměl by se na takových místech vůbec vyskytovat,“ zdůraznil v rozhovoru pro BBC. Po požití vody, ve které jsou přítomny koliformní bakterie, mohou přijít nevolnosti, průjmy a zvracení.

Všechny řetězce už zahájily kontrolu ve svých zařízeních a slíbily patřičnou nápravu tak, aby už k výskytu zdraví škodlivé bakterie v ledu, který dávají do nápojů, nedošlo.