Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo umírá na krabičce cigaret? Na fotografii se už poznali nejmíň tři lidé včetně montéra z Bučovic

Kdo umírá na krabičce cigaret? Na fotografii se už poznali nejmíň tři lidé včetně montéra z Bučovic

Mají varovat kuřáky, některým ale spíše přinesly slávu. Odpudivé fotografie nemocných kuřáků na krabičkách cigaret se povinně objevují i v českých trafikách od loňska. Obrázky poškozených plic i umírajících onkologických pacientů nabízí skutečně děsivou podívanou. Nejvíce se vyděsil Pavel Vrána z Vyškova, který na jednom obrázku před časem poznal sám sebe. Má to ale háček. Na stejné fotografii poznává svého otce i Britka Jodi Charlesová.

„Já se z toho vzteknu. Oni ze mě na těch cigaretách udělali mrtvolu. Pokud dobře počítám, poznalo mě na té fotce hezkých pár set lidí. Volají mi i odjinud, nejenom z Bučovic, vždyť já celý život jezdil na montážích po republice,“ stěžoval si loni v říjnu pro Blesk montér z Bučovic na Vyškovsku Pavel Vrána. Poznal se totiž ve fotce údajně umírajícího muže na jednom z balení cigaret.

Fotografie měla podle něj údajně vzniknout v únoru 2004, když skončil v nemocnici po úrazu při práci. Zachytit ho prý měli v českobudějovické nemocnici, kde se léčil tři týdny. „Podle mého ta fotka musela vzniknout v Budějovicích, když jsem byl na hadičkách a přístrojích,“ dodával montér.

Jeho stoprocentní jistotu ale nyní narušilo svědectví Britky Jodi Charlesové, která naopak ve stejné fotografii, která se objevuje i na britských krabičkách, poznala svého otce. „Moje dcerka přiběhla do pokoje s krabičkou cigaret a volala Podívej se, to je dědeček! Když jsem tu fotografii uviděla, nevěřila jsem svým očím. Nebylo pochyb, že je to můj otec. Byla jsem zděšená,“ popisuje pro web UNILAD žena.

Její otec zemřel v roce 2014 v nemocnici v Essexu, kde se léčil s rakovinou krve. Zde měla podle ženy také fotografie vzniknout. „Poznávám ho podle vlasů i podle tvaru obočí, které jsem mu 20 let zastřihávala. Jsem si na 110 % jistá, že je to on a nedala jsem žádné povolení takovou fotku veřejně používat,“ stěžuje si Charlesová.

Výtky ale mírní Evropská komise, která legislativu povinných odstrašujících fotografií zavedla. Jsou to údajně pouze ilustrační snímky a jakákoli podobnost je jen náhodná. To ale ženě nestačí a po komisi prý nyní žádá důkaz, že nejde o jejího otce.

A ke tváři na fotce se hlásí i další. Například Němec Herald Molter, který tvrdí, že snímek musel vzniknout před 15 lety na univerzitní klinice v západním Německu.

Je možné, že o podobnosti fotografií s nic netušícími pacienty se bude diskutovat i nadále. Riskovala by ale Evropská komise takový problém? Jak by to v reálu vypadalo? Fotograf kampaně by se vetřel do nějaké nemocnice, kde by za dohledu personálu fotil umírající? Teorie o ilustračních fotografiích, které se mohou podobat skutečným pacientům, zní mnohem pravděpodobněji.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek