Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když se selfie mění v „killfie". Při focení na sociální sítě umírá stále víc lidí

Když se selfie mění v „killfie". Při focení na sociální sítě umírá stále víc lidí

Internet je jich plný. Selfie s kamarády, selfie bez make-upu, selfie po probuzení, selfie před spaním… občas to vypadá, že někteří lidé potřebují na sociálních sítích zvěčnit každou chvíli jejich života. Fenomén focení sebe sama ale může být i nebezpečný. Snaha trumfnout ostatní co nejlepším snímkem může vést ke zbytečnému riskování, zraněním i smrti. Podle statistik prý při pořizování selfie zemřelo v roce 2015 dokonce více lidí než po útoku žralokem.

Poslední případ úmrtí při fotografování se podle deníku The Guardian odehrál minulý týden. Tři italští 13letí chlapci dostali super nápad na exkluzivní selfie a rozhodli se, že se vyfotí na kolejích, když se k nim zezadu bude blížit vlak. Dva stihli včas uskočit, jeden ale zemřel.

Dle dat zemřelo při pořizování vlastních fotek od roku 2014 už 127 lidí. A tato smrt získala díky americkým vědcům i své vlastní pojmenování – killfie. Definují ji jako smrt jednotlivce nebo skupiny lidí, které by se dalo předejít, pokud by dotyční předtím nepořizovali selfie.

Skupina expertů z americké univerzity Carnegie Mellon se rozhodla zjišťovat, proč lidé kvůli unikátním snímkům a následným lajkům tak rádi riskují svůj vlastní život. Nejčastěji po pořízení killfie umírají prý lidé pádem z výšky, z budov nebo hor. Častá je také smrt utopením, při pózování se zbraněmi nebo kvůli nepozornosti při řízení.

Autoři studie vysvětlují i důvod, proč se někteří chtějí fotit nebezpečně blízko vlaků. „Tento trend vychází z přesvědčení, že pózování na kolejích nebo vedle nich je znakem nekonečného přátelství,“ tvrdí výzkumníci. Nejčastěji prý takto umírají muži pod 24 let, kteří jsou z Indie, Pákistánu nebo Spojených států. V roce 2015 dokonce při pořizování selfie zemřelo víc lidí než po útoku žraloka.

Co nutí uživatele pořizovat si nebezpečné selfie? Může za to technika, která se stala nezbytnou součástí života? Odborníci říkají, že podobná touha byla v člověku už od pradávna. Třeba když bájné sirény k sobě do náruče smrti lákaly námořníky, kteří věděli, co jim hrozí, jejich touha po nebezpečí byla ale silnější.

Existuje ale nějaké řešení, jak killfie i samotné neškodné selfie omezit? Současná vizuální doba nahrává používání obrázků a videí a není nic snazšího, než zapózovat, usmát se do kamery a rozeslat svoji momentální náladu do celého světa. Na psaní a čtení už dnes není moc času, i když je pravda, že větší návrat uživatelů k psaným projevům by počet selfie mohl omezit. Lidé by ale stejně dál hledali způsob, jak ukázat světu „já jsem tady!“, ať to dřív dělali sprejováním graffiti v podchodech nebo nyní publikováním svých obrázků na facebooku a instagramu.