Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-Un chce pro turisty vystavět přímořské letovisko. Vyslal zvědy do Španělska

Kim Čong-Un chce pro turisty vystavět přímořské letovisko. Vyslal zvědy do Španělska

Nepředpokládá se, že by Severní Korea v nejbližších letech zažila turistický boom. Poslední ránou je případ Američana Otto Warmbiera, který se do země jako turista vydal, ale skončil jako vězeň, kterého to stálo život. Jeho smrt otřásla světovými médii, v KLDR se ale mezitím chystají na tisíce cestovatelů, kteří k nim ročně zavítají. Pro ně chce nyní severokorejská vláda údajně postavit přímořské letovisko.

Delegace dvaceti severokorejských úředníků právě dokončila svoji cestu po španělském pobřeží. Chtěla zde podle listu The Guardian hlavně čerpat inspiraci pro vlastní letovisko, které chce vybudovat ve středozemském stylu. Nacházet by se mělo na východním pobřeží země v přístavním městě Wonsan.

Dle státního mluvčího KLDR bude středisko „cílit na domácí i zahraniční klientelu“. Stát chce zahraničním návštěvníkům nabídnout něco víc než jen ukojení zvědavosti díky pobytu v izolované zemi.

Není ale jasné, zda Severní Korea se svými přísnými pravidly například dovolí turistům, aby se na dovolené u moře fotografovali. Fotit vojáky je zde například zakázané pod hrozbou vysokého trestu. Zahraniční cestovatelé se navíc mohou v zemi pohybovat pouze s oficiálním průvodcem, který by je neměl spouštět z očí a zabraňuje také tomu, aby se dostali do míst, která nemají vidět.

Vytvořit středomořskou atmosféru na opačné polokouli se možná zdá jako ambiciózní až nesplnitelný nápad. Mezi obdobné plány KLDR ale v minulosti patřilo vybudování podvodního hotelu. Myšlenka vytvořit v KLDR evropské pláže je tak mnohem bližší realitě.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un nedávno otevřel také vlastní lyžařské středisko, které ale zeje prázdnotou. Postavil ho prý spíše natruc sousední Jižní Koreji, která získala pořadatelství zimních olympijských her v roce 2018. Denní permanentka do komplexu Masikrjong stojí cizince v přepočtu 2 500 korun. Místní si mohou zalyžovat za 750 na den, což je průměrná měsíční mzda dělníka. Většina domácích návštěvníků sem prý proto jezdí spíše v rámci zájezdů pořádaných zaměstnavatelem, nebo školou.