Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klimaskeptikům docházejí náboje. Dokonce i na Antarktidě začaly tát ledy

Klimaskeptikům docházejí náboje. Dokonce i na Antarktidě začaly tát ledy

Mořský led kolem Antarktidy se zmenšil na rekordní minimum. Přitom právě zmrzlý jižní kontinent zatím odolával klimatickým změnám. Led plující kolem Antarktidy dosahuje minima vždy na konci února. Tedy v době, kdy je na jižní polokouli léto. S klesajícími teplotami se pak logicky zase led zvětšuje.

Po léta průměrný led na Antarktidě rostl a to přestože vědci dlouhá léta upozorňují na globální oteplování způsobené člověkem. Podle nich za rostoucí teploty může spalování fosilních paliv a následné vypouštění skleníkových plynů.

Mnozí klimaskeptici předkládali jako důkaz popírající globální oteplování právě led kolem Antarktidy. Rok od roku se tam totiž zvětšoval.

Podle údajů z Národního amerického centra ledu a sněhu se úroveň ledu letos 13. února změnšila na 2,28 milionu kilometrů čtverečních. Je tedy menší než doposud zaznamenané minimum v roce 1997. Satelity zkoumají led na Antarktidě od roku 1979, píše Guardian

Podle ředitele centra Marka Serrezeho je ještě potřeba údaje ověřit, pravděpodobně se ale opravdu jedná o minimum.

Někteří vědci ale vysvětlovali růst ledu v Antarktidě změnou oceánských proudů a větrů. Serreze upozornil na to, že by tání na nejižnějším kontinentu mohlo způsobit rozruch. Průměrné světové teploty byly loni na svém maximu už třetí rok v řadě. Klimatologové tvrdí, že oteplování způsobuje rekordně horké dny, lijáky a zvedá hladiny moří. Na severní polokouli, kde je nyní zima, dosáhl arktický led únorového minima. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek