Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komáří chemie. 5 důvodů, proč někoho bodají častěji a někoho vůbec

Komáří chemie. 5 důvodů, proč někoho bodají častěji a někoho vůbec

Bzučení kolem hlavy často předznamenává svědivou bouli na těle. Setkání s komárem obvykle pro člověka nebývá příjemné. V lepším případě končí červeným flekem, v horším si člověk může odnést i nějakou nemoc. Které skupiny lidí komáry přitahují nejvíce?

Těhotné ženy

Komáří samičky mají rády oxid uhličitý. V tom spočívá smůla těhotných žen. Jejich tělo totiž vylučuje o 21 procent více oxidu uhličitého než u žen, které dítě nečekají. Podle profesorky entomologie na Cornellově univerzitě Laury Harringtonové je také možné, že komáry přitahují specifické pachy, které tělo v těhotenství vydává.

Zpocení lidé

Trénovat v letních pařácích je lepší v uzavřené místnosti. Zdánlivě absurdní rada platí pro lidi, kteří nechtějí přijít do styku s komárem. Ty láká kyselina mléčná, jež se skrze pot vylučuje.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Lidé s krevní skupinou 0

I komáři mají oblíbené pochoutky. Mezi ty patří například krev skupiny 0. Ta je v populaci vzácná, její nositelé však musí počítat s vytrvalým zájmem bodavého hmyzu. Entomolog Joseph M. Conlon také zde upozorňuje na pachy, které lidé s krevní skupinou 0 mohou vydávat.

Pijáci piva

V západní Africe provedli experiment, v jehož rámci rozdělili testované na dvě skupiny. Jedna pila pivo, druhá do sebe lila vodu. Komáři si následně více vybírali ty, kteří konzumovali první nápoj. To koresponduje i s výsledky japonského testu, který prokázal, že komáry přitahují lidé, kteří pijí alkohol.

Lidé s atraktivnějšími geny

Geny hrají roli takřka ve všem a atraktivita pro komáry není výjimkou. Zatímco někteří se otravného hmyzu nemohou zbavit takřka nikde, jiní podle vědců ze svého těla vylučují látky působící jako přirozený repelent.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>