Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec nepříjemných jehel. Vakcínu proti chřipce schovali vědci do náplasti

Konec nepříjemných jehel. Vakcínu proti chřipce schovali vědci do náplasti

Pokud se bojíte jehel, máme dobrou zprávu. Malá náplast, která by v budoucnu mohla nahradit klasickou podobu vakcinace, už prošla prvním klinickým testem. Zatím se vědci zabývali jen očkováním proti chřipce, ale jejich výsledky vypadají slibně. 

Místo jedné jehly se vám jich do paže zapíchne rovná stovka, jsou ale tak maličké, že je jen těžko uvidíte. Pohromadě je drží malá náplast, kterou pak stačí jen přitisknout na kůži na zápěstí. Po několika minutách se miniaturní jehly spolu s vakcínou doslova rozpustí.

Studie, která vyšla v lékařském časopise Lancet, zkoumala i vedlejší účinky tohoto způsobu vakcinace. Sérum se svým složením shoduje s tím klasickým a způsobuje velmi podobnou reakci imunitního systému. Někteří účastníci výzkumu si stěžovali na mírné svědění v místě vpichů, které ale do tří dnů zcela zmizelo.

Náplasti s mikrojehlami se podle vědců mohou hodit v případě, kdy bude potřeba naočkovat velké množství lidí najednou, například během chřipkové epidemie. Její použití je totiž tak jednoduché, že se lidé budou moci očkovat sami.