Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec sporů o Hitlerův rodný dům. Rakušané ho můžou zbourat, rozhodl soud

Konec sporů o Hitlerův rodný dům. Rakušané ho můžou zbourat, rozhodl soud

Rakouský ústavní soud dnes potvrdil platnost vyvlastnění domu, v němž se v roce 1889 narodil nacistický vůdce Adolf Hitler. O dům se s vládou soudila bývalá majitelka budovy Gerlinda Pommerová poté, co rakouský parlament v polovině prosince rozhodl o jeho vyvlastnění. Její právní zástupce dnes podle agentury APA řekl, že jeho mandantce ještě stále zůstává možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

K vyvlastnění vláda přistoupila, když se několikrát neúspěšně snažila přimět Pommerovou k prodeji nemovitosti. Stát ji chce nechat zbourat, aby nepřitahovala neonacisty.

Ústavní soud dnes konstatoval, že vyvlastnění trojpodlažního domu a zhruba 1000 metrů čtverečních přilehlých pozemků s garážemi a parkovacími místy bylo plně v souladu s ústavou. Bylo podle něj ve veřejném zájmu, přiměřené, a ne bez kompenzace, a tudíž nikoli protiústavní. Soud poukázal také na skutečnost, že vláda se v minulosti několikrát neúspěšně snažila dům odkoupit.

O stržení památkově chráněného domu v hornorakouském městečku Braunau am Inn rozhodla vláda po letech sporů loni v říjnu na doporučení expertní komise. Na místě má vzniknout nový objekt, který by sloužil charitativním nebo administrativním účelům a nemohl by být lákadlem pro „nostalgiky".

Krátce po anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili nacisté Hitlerův rodný dům za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952 a rakouská vláda si ji od počátku 70. let pronajímala. Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny, v dalších letech byl dům prázdný.