Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec stresu z učení. Studenti čínské školy si můžou dobré známky půjčit

Konec stresu z učení. Studenti čínské školy si můžou dobré známky půjčit

Každý si to ze školy pamatuje – sevřený žaludek, návaly strachu a nevolnosti před každým složitým testem. Případná špatná známka z písemky může ovlivnit budoucí studium nebo ohrozit přijetí na vysněnou školu. Jedna ze středních škol v Číně se rozhodla studenty trochu uvolnit a zavedla systém, kdy si můžou dobrou známku půjčit jako v bance.

Inovativní mechanismus, který má omezit stres ze zkoušek, škola zavedla v listopadu. Nový systém podle BBC nabídla celkem 49 studentům účastnících se elitního programu, který je má připravit na studium amerických vysokých škol. Zatím se jich přihlásilo 13.

Známky si můžou v rámci nového systému půjčit ze školní banky. Získají tak dobré hodnocení v předmětech, které vyžadují hodně času na přípravu a jsou pro studenty častým strašákem, jako je biologie, chemie, dějepis nebo cizí jazyky. Studentům ale vznikne vůči bance dluh, který musejí splatit známkami z následných testů. Zároveň můžou nahnat kredity za dobré chování, školní docházku a udržování tříd v čistotě.

Pokud se jim ale nepodaří půjčky splatit včas, můžou se dostat na černou listinu. Výjimečnou variantou je ještě svolení pedagoga k půjčce známky od spolužáka. Ten pak za „hříšníka“ splácí vlastním jménem.

„Nebyl jsem na některých hodinách, protože jsem byl nemocný. Test z geografie jsem proto nenapsal dobře. Ale ‚banka známek‘ mi dala šanci zachránit situaci,“ řekl jeden ze studentů pro čínský večerník Jang-c'.

Vedení školy si od nového systému slibuje, že tak sníží tlak na studenty, zároveň je ale přiměje k odpovědnosti a podpoří jejich nadšení pro učení. Čínský vzdělávací systém je totiž kritizován za to, že je velmi rigidní a příliš se spoléhá na striktní testování žáků.

Příkladem je proslulá zkouška GaoKao, která probíhá každý rok a má rozhodnout o rozřazení studentů na vysoké školy. Jeden test tak rozhodne o budoucnosti milionů náctiletých, ve kterých to vyvolává nevídaný stres. Pokud testem neprojdou, můžou na vysněnou univerzitu zapomenout.

Stres z učení, kterým si mladí Číňané prochází, potvrzuje také studie z roku 2014 neziskové organizace se sídlem v Pekingu. Ta připisuje většinu sebevražd náctiletých v Číně právě stresu ze školních testů.

Zavedení nového systému vyvolává v čínských médiích a na internetu velký zájem. Zatímco někteří věří, že se jedná o dobrý tah, jiní se ptají na to, zda nový mechanismus nevyšle studentům špatný signál. „Zkoušky mohou ztratit svůj přínos. Pokud nedostanete z testu dobrou známku, můžete to jednoduše zkusit znovu. Život ale často nedává druhé šance,“ říká jeden z uživatelů čínské sociální sítě Weibo.

Ředitelka školy ale myšlenku brání. „Banka není charitativní instituce zaměřená na rozdávání známek líným studentům. Je to spíš výchovná kolébka, jejímž cílem je poskytnout příležitost pilným studentům,“ tvrdí ředitelka Chuang Kchan.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek