Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec záhad kolem slavného Banksyho. Populární DJ se prořekl a odhalil umělcovo největší tajemství

Konec záhad kolem slavného Banksyho. Populární DJ se prořekl a odhalil umělcovo největší tajemství

Slavným autorem graffiti, street artu a uměleckých instalací, který si říká Banksy, je zřejmě člen kapely  Massive Attack Robert Del Naja. Nechtěně to naznačil britský DJ Goldie, když mluvil o umění a architektuře. Identita Banksyho je roky předmětem vášnivých debat a spekulací a Goldieho vyjádření je důležitou indicií.

Spekulace, že za přezdívkou Banksy stojí právě Del Naja, v médiích nekolují poprvé. Nezaměnitelná umělecká díla se například pravidelně objevují v ulicích tam, kde Massive Attack vystupují. A list Daily Mail loni v září uvedl, že Banksy je ve skutečnosti celá skupina umělců, v jejímž čele je právě Del Naja.

Nyní se debaty znovu rozvířily poté, co v podcastu Distraction Pieces naznačil Banksyho identitu populární DJ Goldie. Del Naja a on se v osmdesátých letech pohybovali ve stejných kruzích a věnovali se graffiti.

„Dejte na triko komiksový nápis, podepište to Banksy a máte vyděláno. Jako nic proti Robertovi, je skvělý umělec a myslím, že se mu podařilo umění otočit vzhůru nohama,“ cituje Goldieho britský list The Independent.

Poté, co DJ v podcastu zmínil křestní jméno Robert, zarazil se a rychle změnil téma. Propojení nahrává i skutečnost, že Banksy pochází z Bristolu. Ve stejném městě vznikla také kapela Massive Attack.

Sám Del Naja ale nikdy nepotvrdil, že pouliční umění reagující na politické a společenské dění, je jeho dílem. A nereagoval ani na Goldieho slova. Nezbývá tak než věřit, nebo nadále věřit v tajemný mýtus jménem Banksy.