Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Korunka ke korunce. Kolik denně spořit, aby byl člověk v důchodu dolarovým milionářem?

Korunka ke korunce. Kolik denně spořit, aby byl člověk v důchodu dolarovým milionářem?

I bez peněz může být člověk šťastný, ale s penězi je to pro mnoho z nás jednodušší. Kolik musí člověk spořit, aby se stal dolarovým milionářem, spočítal autor knih o finančním plánování David Bach.

Klíč spočívá v tom začít spořit co možná nejdřív. Čas je v tomto případě nesmírně důležitý a Bach spočítal přesnou částku, jakou musí denně naspořit člověk toužící stát se v 65 letech milionářem. 

Pokud začnete v 55 letech, naspořená částka musí denně činit 156,12 dolarů (v přepočtu takřka čtyři tisíce korun. Za rok je to téměř 57 tisíc dolarů (v přepočtu 1,5 milionu korun). To je pro většinu lidí nepředstavitelné, a je proto na místě začít dřív.

Pro ty, kteří začínají v 45 letech, stačí denně odložit stranou 38 dolarů (v přepočtu zhruba 967 korun). Za rok naspoříte zhruba 14 tisíc dolarů (přibližně 354 tisíce korun). Tato varianta už působí o něco schůdněji. 

Pro většinu Čechů je ale devět set korun stále víc, než denně vydělají. Dobrou zprávou je, že pokud začnete se spořením už v pětatřiceti, denní částka činí zhruba 11,3 dolaru, tedy asi 280 korun. Za rok má pak takový spořílek našetřeno zhruba přes čtyři tisíce dolarů (v přepočtu víc než 100 tisíc korun).

Čerstvá třicátnice či třicátník pak může začít s denní částkou 162 korun, v pětadvaceti jen 90 korun a ve dvaceti dokonce stačí denně pouze 50 korun.

Tyto výpočty jsou samozřejmě čistě teoretické a nezohledňují například daně. Ostatně ty jsou politické rozhodnutí, které se v průběhu let mění. Přijde vám to stále hodně? Bach doporučuje rozmyslet si malé denní nákupy, jako je například ranní káva v oblíbené kavárně.

A skutečně pokud se vzdáte jedné drobnosti denně – například oné kávy – a ušetříte přibližně 45 korun, máte za měsíc až 1395 korun, za rok skoro 17 tisíc. To sice pro budoucího milionáře není astronomická částka, ale pro začátek to není špatné. Místo kávy peníze investujte, za deset let budou mít mnohem vyšší cenu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek