Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kouříte jen výjimečně u skleničky vína? Přivoláváte si smrt stejně jako běžní kuřáci

Kouříte jen výjimečně u skleničky vína? Přivoláváte si smrt stejně jako běžní kuřáci

Patříte k těm, kdo si zapálí jen občas například v hospodě u piva? Sem tam si zakouřit přece nemůže být tak škodlivé, říkáte si nejspíš. Američtí vědci ale odhalili, že příležitostné kuřáky ohrožují nemoci srdce stejně jako ty, kdo si zapalují pravidelně a často. 

Do studie se zapojilo 39 tisíc lidí, přičemž příležitostných kuřáků bylo 10 procent a běžných kuřáků 17 procent. Výsledky jsou překvapivé.

V obou skupinách (kuřáci a příležitostní kuřáci) mělo 75 procent lidí vysoký krevní tlak a 54 procent lidí vysoký cholesterol. Právě to jsou faktory vedoucí ke kardiovaskulárním onemocněním.

Výsledky naznačují, že jediný způsob, jak snížit zdravotní rizika kouření, je zkrátka nekouřit vůbec. Příležitostní kuřáci jsou často mladí lidé – nejčastěji muži pod 40 let. Ti by měli vědět, že jejich zvyk je stejně zdraví nebezpečný, jako by kouřili každý den.

Lékaři a zdravotní sestry by se při vyšetřeních měli také zaměřit na příležitostné kuřáky. Zatímco každý ví, že kouření je závislost, u příležitostných kuřáků je tento zlozvyk často tolerován. Ve skutečnosti jsou ale v ohrožení obě skupiny stejně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek