Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kruté důsledky války ve Vietnamu: Vojáci se nakazili tajemným parazitem, který je nyní zabíjí

Kruté důsledky války ve Vietnamu: Vojáci se nakazili tajemným parazitem, který je nyní zabíjí

Mysleli, že již nikdy v životě nebudou muset bojovat. Mýlili se, a teď hrají o všechno. Stovky amerických veteránů vietnamské války se totiž během bojů před několika dekádami nakazili zabijáckým parazitem. Tomu trvá i desítky let, než se jeho vliv na lidský organismus projeví, potom však již bývá pozdě. Veteráni se nyní snaží řádění parazita, který je kosí jednoho po druhém, zastavit. 

Ve Vietnamu bojovali dospělí mladíci, nyní je osud kruté války po pěti dekádách dostihnul. Nová studie totiž objasnila souvislost mezi parazitem Motolice jaterní, kterým se tehdy vojáci nakazili, když pili vodu z řek a jedli tepelně neošetřené ryby a rakovinou žlučových cest. A právě na tento poměrně vzácný typ rakoviny nyní veteráni umírají. 

Podle výzkumu trvá příznakům nákazy Motolicí desítky let, než se projeví. Jenomže ve chvíli, kdy se tak stane, je již pozdě – nakaženým tehdy zbývají pouhé měsíce života.

Výzkum zkoumal vzorky krve válečných veteránů. Zjistil, že ve dvaceti procentech z nich se nacházely protilátky proti právě tomuto parazitovi. „Bylo to velmi překvapivé,“ uvedl pro server ABC News Sung-Tae Hong, specialista na tropické nemoci, který rozbor prováděl.

„Když jsem to zjistil, byl jsem v šoku,“ uvedl pro Newsweek Gerry Wiggins, jeden z veteránů, jehož vzorek krve byl pozitivní. „Nemyslel jsem, že to budu já,“ dodal. Wiggins se do výzkumu přihlásil, aby pomohl zachránit životy svých někdejších spolubojovníků - jeho přítel z Vietnamu totiž nedávno zemřel právě na rakovinu žlučových cest. Nyní Wiggins zjistil, že parazit mu na jeho vlastních žlučových cestách vytvořil již dvě cysty. Ty se mohou rozvinout v rakovinu.