Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Která země je nejlínější? Vědci spočítali kroky statisícům lidí, posvítili si i na Čechy

Která země je nejlínější? Vědci spočítali kroky statisícům lidí, posvítili si i na Čechy

Studie, která tu ještě nebyla. Vědci ze Stanfordské univerzity sebrali vzorky ze 700 tisíc mobilních telefonů od lidí po celém světě, aby vyzkoumali jejich pohybové návyky. Poté sepsali  studii, která ukazuje na nejvíce i nejméně pohyblivé národy, uvádí vědecký časopis Nature. 

Vědci použili pro svou studii data mobilní aplikace Argus, pomocí níž se jim podařilo sehnat dostatek dat, aby žebříček dokázali sestavit. 

Z jednotlivých států se jako nejpohyblivější ukázali obyvatelé Hong Kongu, kteří v denně průměru chodí 6880 kroků, na opačném konci žebříčku se umístila Indonésie se 3513 kroky denně. Vědcům dále vyplynulo, že Číňané denně ujdou 6189 kroků, Japonci 6010 kroků, Američané 4774 kroků a Brazilci 4289 kroků. Česká republika se umístila na 11. místě žebříčku s 5508 kroky, průměrný počet kroků bez ohledu na národnost činil podle vědců 4961.

„V historii jsme byli svědky kompilace opravdu velkých analýz, ale naše studie pracuje s daty z více zemí, více subjektů a v mnohem větším rozsahu,“ popisuje výjimečnost studie jeden z jejích autorů, profesor Scott Delp. „Tato studie je tisíckrát obsáhlejší než jakékoliv dřívější pozorování, které se lidským pohybem zabývalo,“ dodává.

Vědci rovněž uvedli, že například pro výzkum obezity není zase až tolik podstatný samotný počet kroků, který lidé ujdou, ale spíše rozdíl mezi nejaktivnějšími a nejlínějšími jedinci v rámci jednoho státu. Data ukazují, že čím větší je tento rozdíl, tím větší je tam míra obezity.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek