Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kuba na cizích diplomatech nejspíš testovala nové sonické zbraně. Patří jim budoucnost, věří i USA

Kuba na cizích diplomatech nejspíš testovala nové sonické zbraně. Patří jim budoucnost, věří i USA

Případ amerických diplomatů, kteří na Kubě přišli o sluch, velký rozruch nerozpoutal. USA na něj reagovaly poměrně mírným vyhoštěním dvou kubánských úředníků. Podobný případ se pak ale stal i zaměstnancům kanadské ambasády a podezření, že jsou na vině sonické zbraně rostlo. Kuba nejspíš navazuje na tradici starou přes tři tisíciletí a do své výzbroje zařazuje nová zařízení, která útočí právě na sluch. 

Budoucnost válečných konfliktů patří neviditelným zbraním. Ať již jde o letadla F-117 nebo o torpédoborce Zumwalt, princip je stejný. Nenápadně zasáhnout nepřítele a poté se stáhnout. Na tomto principu fungují i sonické zbraně, které se čím dál více dostávají do vybavení armád, policií i tajných služeb. Mají mnoho výhod. Jsou nesmrtící, ale protivníka spolehlivě vyřadí z boje. Dají se ovládat na dálku, takže nevystavují vojáky či policisty riziku zranění v konfliktu. A jsou neviditelné.

„Války, ve kterých budou využívané zvukové frekvence se v budoucnu stanou mnohem častější. Mezi jejich výhody takových zařízení patří hlavně to, že jsou nenápadné a že mohou být ovládány na velkou vzdálenost,“ myslí si profesor Toby Heys.

Že se jedná nejedná o dětskou hračku ale o zbraně, které mohou na bojištích rozhodovat konflikty potvrzuje i Herbert Friedman, major USA ve výslužbě, který se specializoval na psychologickou válku. „Zvuk o různých frekvencích může být využit tak, aby protivníka zmátl a vyřadil. Účinky takové zbraně jsou jak fyzické, tak i psychologické,“ říká Friedman. 

Lidé sonickými zbraněmi zasažení tvrdí, že bolest byla nesnesitelná. „Hned od začátku jsem cítil intenzivní bolest,“ popisuje symptomy aktivista Keegan Stephan, který na vlastní kůži zažil zásah sonické zbraně LRAD (Akustické zařízení dlouhého zásahu). „Slyšel jsem silný hluk za ušima, až ve zvukovodech. Uši mi příšerně řinčely, nemohl jsem spát. Po čase sice většina příznaků pominula, ale vím o lidech, kteří se s dlouhodobými symptomy stále potýkají,“ dodává. 

LRAD na svém nejvyšším nastavení dokáže vysílat zvuk o intenzitě 160 decibelů, přičemž lidé mají značné problémy se zvukem nad 120 decibelů. Během několika sekund tak u člověka vzdáleného i stovky metrů dokáže navodit nevolnost a dokonce i zvracení.

Friedman je přesvědčen, že zbraně použité na Kubě byly podobné jako LRAD, jen operující na vyšší frekvenci. „Budoucnost války nebude sonická – bude ultrasonická či infrasonická – tedy v rámci frekvenčních pásem, která existují na hranici slyšitelnosti,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek