Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kultovní seriál Twin Peaks se vrací na obrazovky. Nabídne známé i nové tváře

Kultovní seriál Twin Peaks se vrací na obrazovky. Nabídne známé i nové tváře

Kdo zabil Lauru Palmerovou? Známá otázka z kultovního seriálu Městečko Twin Peaks, bude od neděle opět znepokojovat diváky u televizních obrazovek. Po dlouhých dohadech přichází po více než čtvrtstoletí pokračování úspěšné série Davida Lynche a Marka Frosta s osmnácti novými díly v produkci stanice Showtime. Lynchovi se podařilo, údajně hladce, přesvědčit k pokračování téměř čtyřicet původních herců. Fanoušci budou muset oželet Laru Flyn Boylovou představitelku Donny Haywardové – nejlepší přítelkyně Laury. Ta nepokračovala ani v navazujícím filmu Twin Peaks: ohni se mnou pojď. 

Ze zásadních rolí se v nové sérii ze starého obsazení neobjeví šerif Harry S. Truman (Michael Ontkean), který je v důchodu a ani intervence ze strany kolegy agenta Dale Coopera (Kyle MacLachlan) ho nedokázaly přesvědčit. Dále budou z důvodů úmrtí chybět: Bob (Frank Silva) a Major Briggs (Don S. Davis). Ve své v bizarní „ženské“ roli federálního agenta se opět představí David Duchovny. K Twin Peaks patří krásné herečky s bezchybnou pletí, ostatně soutěž miss je jednou z klíčových událostí seriálu. Ve všech nových dílech se podle IMDB (obdoba československé filmové databáze) objeví Laura (Sheryl Leeová), Shelly (Mädchen Amicková) a také Lucy (Kimmy Robertsonová). Znovu – údajně pouze v jedné episodě – zazáří i Audrey (Sherilyn Fennová) a Norma (Peggy Liptonová). Skalní fanoušci vědí, že se znovu objeví i sám režisér v roli ukřičeného agenta Godona Colea.

Při plánování natáčení Lynch postupně vypouštěl zvučná jména, která se připojí, aby vzbudil ve fanoušcích velká očekávání. Je logické, že tvůrci k rozehrání další mysteriózní hry musí nasadit nové postavy, jejichž úděl je úzkostlivě tají. Podle kompletního výpisu obsazení vyplývá, že se v novém Twin Peaks objeví například Amanda Seyfriedová, Jim Belushi, Naomi Wattsová, Madeline Zimová a dokonce i Monica Bellucciová.

Lynch pro pochopení Twin Peaks jako celku zdůrazňuje důležitost svého hororového prequelu z roku 1992 Twin Peaks: Ohni se mnou pojď, který zobrazuje posledních sedm dní života Laury. Podle rozhovoru, který poskytnul magazínu Wired bude nová série významně odkazovat i na film. Ve filmu dostává herečka Sheryl Leeová velkorysý prostor na rozdíl od původní série, kde byla zavražděna hned v prvním díle a v dalších epizodách hraje svou sestřenici Maddy či sama sebe ve snové dimenzi. Film je velmi kontrastní vůči seriálu v zobrazení charakteru Laury. V seriálu představuje téměř svatou dívku, která sice má nějaké problémy, ale ve své komunitě je velmi oblíbená.

Naopak film ji zobrazuje jako narušenou prostitutku šňupající kokain na toaletě během školní přestávky. V seriálu se divák dozvídá postupně, že Laura nebyla ta, za kterou ji měli. Film servíruje fakta velmi tvrdě včetně mnoha scén plných sexu, ale chybí zde charakteristický humor a hlášky, jež se prolínají seriálem. Extrémní charakterové protipóly jsou hlavním motivem Twin Peaks. Přeneseně by se dalo říci, že každý v sobě máme svého Boba a záleží na okolnostech, jak se projeví. Stačí projít červenou oponou.

Proč se zrovna tento seriál stal kultovní záležitostí a vysloužil si pokračování po více než dvaceti pěti letech? Lynch dokázal zkoncentrovat mnoho atributů úspěšného díla zejména díky tomu, že se na všech aspektech podílel od scénáře, přes hudbu až po režii. Jeho charaktery jsou až neuvěřitelně absurdní a skvěle se vzájemně doplňují. Ať už jde o dvojici agenta Coopera a šerifa Trumana, kteří jsou vystavění jako detektivní duo Holmes/Watson. Nebo například manželský pár Eda a Nadine, kteří jsou spolu víceméně díky žárlivé náhodě a ve vztahu se vzájemně ubíjejí. Charakteristické jsou i silné ženské hrdinky, které jednají na vlastní pěst - jako třeba Donna, jež se pouští s Jamesem do vlastní linie vyšetřování Lauřiny smrti nebo Catherina Martellová, která v asijském převleku přelstí místního velkopodnikatele Bena. Klíčovým prvkem je červený pokoj ve snové dimenzi, který se zjevuje Cooperovi a kde také přebývají postavy jako Bob, obr a trpaslík společně s Laurou. Přes všechnu snahu při vysílání druhé série padala sledovanost a televize ABC donutila tvůrce prozradit vraha mnohem dříve, než plánovali, ale ani to nepomohlo.

Kult Twin Peaks je stále živý, existuji stovky webových stránek zasvěcených Lynchově dílu, kteří zveřejňují každý štěk a rozvíjí nekonečné teorie. Dokonce existuje forma wikipedie, která vykresluje osudy a historii města postav a vysvětluje nepochopitelné výrazy jako například Garmonbozia. V dnešní době seriálů nejde o tak ojedinělý úkaz, ale první díl se vysílal 8. dubna 1990. Největším benefitem nové série je rozhodně tajemství a temný cliffhanger z posledních vteřin posledního dílu, kdy si Cooper rozbije hlavu o zrcadlo a spatří Boba, vyřkne: uvidíme se za 25 let.

Trailery neprozradily vůbec nic a herci o dějové lince statečně mlží. Strategie televizní společnosti Showtime se evidentně vyplácí, protože lační fanoušci netrpělivě vyhlíží nedělní dvouhodinovou premiéru. Předplatitelé Showtime budou mít přístup i k následujícím dvěma dílům ihned po premiéře, to na tiskové konferenci uvedl ředitel stanice David Nevins.

V Česku v neděli pokračování kultovní seriálu uvede stanice HBO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek