Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letíte do Dubaje a fandíte Barceloně? Můžou vás zavřít až na několik let

Letíte do Dubaje a fandíte Barceloně? Můžou vás zavřít až na několik let

Blokáda Kataru více než desítkou převážně arabských zemí, k níž došlo tento týden, má další „oběť“. Jsou jí fanoušci katalánského klubu FC Barcelona, kteří se pohybují ve Spojených arabských emirátech. Pokud si na sebe obléknou dres například Lionela Messioho nebo Neymara, který má na sobě logo katarských aerolinek, riskují vysokou pokutu nebo dokonce několik let ve vězení. 

Kdo byl někdy v Dubaji, nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů, nebo v hlavním městě této země Abú Zabí, tak potvrdí, že narazit v ulicích na fanouška španělského fotbalového klubu FC Barcelona není nic neobvyklého. Pozná se například podle typických pruhovaných červenomodrých dresů. Pokud si je ale na sebe oblékne v těchto dnech, riskuje vysokou pokutu, nebo dokonce několik let ve vězení.

Může za to blokáda Kataru, ke které v tomto týdnu přistoupila více než desítka převážně arabských zemí. Důvodem bylo obvinění, že Katar podporuje teroristická hnutí.

Španělská FC Barcelona sice v loňském roce ukončila sedmiletou sponzorskou smlouvu s katarskými aerolinkami Qatar Airways, na dresech, které vlastní její fanoušci, jsou ale pořád jejich loga. Značka nového sponzora, kterým má být japonská společnost Rakuten, se na oblečení fotbalistů objeví až v nové sezóně.

Podle informací zahraničních médií fanoušci fenomenálního argentinského fotbalisty Lionela Messiho nebo Brazilce Neymara, kteří si na sebe oblečou starší verze dresu s logem katarských aerolinek, riskují až patnáct let ve vězení, nebo pokutu, jejíž nejnižší hranice se pohybuje v přepočtu kolem 120 tisíc eur. Krok okamžitě odsoudili fanoušci prominentního klubu.

Katar veškerá obvinění blízkovýchodních zemí odmítá s tím, že pomáhá snižovat hrozbu terorismu podporou skupin, které bojují s chudobou a požadují politické reformy. Podle některých analytiků se zemím Perského zálivu nelíbí asertivní a otevřená politika Kataru, včetně styků s šíitským Íránem, jehož sunnitská Saúdská Arábie považuje za hlavního rivala v regionu. Letos na jaře Katar zrušil moratorium na těžbu v obřím nalezišti zemního plynu v Perském zálivu, které leží v jeho a íránských teritoriálních vodách.

Země vůči Kataru zavedly také blokádu námořní a letecké dopravy a uzavřely katarské pozemní hranice, což bude mít vliv na zásobování obyvatelstva. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes označil blokádu za porušení mezinárodního práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek