Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé, kteří málo spí, přijdou o přátele, varují vědci

Lidé, kteří málo spí, přijdou o přátele, varují vědci

Kdo málo spí, ten má také méně přátel. Alespoň to zjistili švédští psychologové, kteří objevili souvislost mezi tím, jak moc člověk vypadá nevyspale a nakolik je sympatický pro své okolí. Dlouhodobý nedostatek spánku podle nich může značně ovlivnit kvalitu sociálního života nespavce.

Sinalý obličej, viditelnější vrásky a krví podlité oči jsou typickým znakem člověka, který buď prohýřil noc, nebo nemohl dlouho zabrat. Švédští vědci nyní zjistili, že kromě bolesti hlavy a únavy může nedostatek spánku způsobit i problémy se seznamováním.

Celý výzkum švédských expertů spočíval v tom, že vyfotografovali 25 lidí po dvou dnech dostatečného spánku a následně po dvou dnech, kdy spali v noci jen čtyři hodiny. Obrázky pak ukázali 122 nezávislým hodnotitelům, kteří měli určit, která ze dvou podob dobrovolníků je jim sympatičtější a proč.

Ukázalo se, že nespavost nijak neovlivňuje dojem důvěryhodnosti. Tu prý měli testovaní podle hodnotitelů stejnou na obou verzích fotografií. Ospalá verze dobrovolníků se ale lidem zdála méně zdravá, méně atraktivní a měli až o třetinu menší chuť se s těmito lidmi seznamovat.

„Pokud někdo nevypadá zdravě, máme tendenci se mu vyhýbat,“ potvrzuje jedna z výzkumnic Tina Sundelinová pro web The Guardian. Za nedostatek kontaktů pak nemůže pouze nezdravý vzhled, ale i povaha člověka, kterou probdělá noc může dramaticky změnit.

Nevyspalí lidé bývají totiž méně optimističtí i empatičtí. Často mohou mít i problémy s různými drobnými nehodami a nedokáží projevovat emoce. I to jsou faktory, kvůli kterým se jim okolí vyhýbá. Dlouhodobý nedostatek spánku pak může významně ovlivnit sociální život i množství přátel toho, kdo vstává každý den unavený. Zavřít se někam do klidu a s nikým nekomunikovat je ale paradoxně často největší přání těch, kterým se v noci nedaří zamhouřit oči.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek