Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidí s depresí přibývá. Problémy se týkají i víc než půl milionu Čechů

Lidí s depresí přibývá. Problémy se týkají i víc než půl milionu Čechů

Únava, stres v práci a málo času na odpočinek. To vše se podepisuje na zhoršujícím se duševním stavu světové populace. Podle nových odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2015 trpělo depresemi o 18 procent lidí víc než v roce 2005. WHO upozorňuje, že deprese výrazně přispívají k vyššímu počtu sebevražd, kterých je až 800 tisíc ročně. V Česku má podle WHO depresivní poruchy zhruba pět procent obyvatel.

Podle odhadů WHO před dvěma lety deprese sužovaly zhruba 4,4 procenta globální populace, tedy víc než 300 miliónů lidí všech věkových skupin.

Světová zdravotnická organizace vysvětluje stoupající počet depresí především celkovým růstem populace a zároveň stárnutím obyvatelstva, neboť u vyšších věkových skupin jsou deprese rozšířenější. Na deprese se proto zaměří i letošní dubnový Světový den zdraví.

Nejvíc lidí s depresemi žije v jihovýchodní Asii (27 procent) a v regionu západního Tichého oceánu (21 procent), což je dáno i velkým počtem obyvatel v těchto částech světa zahrnujících Čínu a Indii.

Podíl Evropanů ve skupině depresivních osob představuje přibližně 12 procent. Nejméně zastoupeni jsou Afričané s devíti procenty.

V České republice WHO zaznamenala 525 488 lidí trpících depresemi, tedy kolem 5,2 procenta občanů.

Depresemi trpí víc žen než mužů. Riziko vzniku deprese zvyšuje chudoba, nezaměstnanost, užívání drog a pochopitelně bolestné životní události jako ztráta blízké osoby.

Rozvinutá deprese se obvykle projevuje dlouhodobou sklíčeností, úzkostí, apatií, psychickým strádáním a narušením sociálního života postižených, kteří často nezvládají pracovní a rodinné povinnosti.

Proti depresím existuje účinná léčba, nedostane se jí ale jen asi polovině nemocných. V mnoha zemích tomu brání nedostatek peněz a odborníků, špatná diagnostika a sociální stigmatizace spojená s psychickými potížemi. V řadě států obdrží potřebnou péči jen méně než deset procent postižených.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek