Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mám ti udělat sendvič? Přijeď si pro něj na Jižní pól, usadila mladá dobrodružka internetové trolly

Mám ti udělat sendvič? Přijeď si pro něj na Jižní pól, usadila mladá dobrodružka internetové trolly

Třicet sedm dní trvala expedice Antarktidou na lyžích, kterou samostatně absolvovala teprve šestnáctiletá Australanka Jade Hameisterová. Tzv. polární hat-trick, který zahrnuje dosažení Severního i Jižního pólu a přejezd přes Grónsko tak uskutečnila coby nejmladší člověk v historii. V mezičase přitom zvládla ležérním gestem odbýt sexistické poznámky mužů, kteří se do ní strefovali na sociálních sítích.

Už v roce 2016 mluvila teenagerka, která za sebou v té době měla výpravu na Severní pól, ve videu australské verze platformy TEDx talk o svých plánech na velkou polární výpravu. Dodávala přitom odvahu i dalším ženám a dívkám, které sní o podobné cestě. 

Přesto, anebo právě proto, se stala terčem internetových trollů, kteří si z jejích úspěchů utahovali a neváhali při tom tematizovat skutečnost, že se na náročnou výpravu vydala právě žena. Někteří ze šovinistických komentátorů si přitom vypomohli heslem „go make me a sandwich“ („běž mi udělat sendvič“), které především v USA zdomácnělo coby sexistická upomínka toho, že „žena patří do kuchyně“. Od dob vzniku sociálních sítí pak bývá využíváno jako prostředek „usazování“ či diskreditace uživatelek, které se šikanérům něčím znelíbí.

V případě Jade Hameisterové však posměváčci narazili na suverénní přístup a smysl pro humor. Jakmile dorazila na stanici na Jižním pólu, nechala se dívka vyfotit s tácem, na kterém leží sendvič a ke snímku připojila poznámku: „Udělala jsem vám sendvič (se šunkou a sýrem). Vydejte se na lyžích 37 dní a 600 kilometrů na Jižní pól a můžete si ho sníst,“ vzkázala svým fanouškům.

Hattrickovou výpravou podle všeho dobrodružné cesty mladé Jade nekončí. „Další špendlíky na mapě, nové vůně, chutě, přátelé, kultury a změna dosavadního myšlení,“ napsala ke svému facebookovému postu. „Posunula jsem své domnělé hranice a zpochybnila všechno, o čem se dřív předpokládalo, že je limitem schopností mladých dívek“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek