Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masky kam se podíváš. Karneval v brazilském Riu je v plném proudu. Podívejte se na letošní výtvory

Masky kam se podíváš. Karneval v brazilském Riu je v plném proudu. Podívejte se na letošní výtvory

Tradiční karneval v brazilském Riu de Janeiro každoročně navštíví statisíce lidí. Letos jeho pořadatelé očekávají až milion návštěvníků. Především ze zahraničí, protože Brazílie se potýká s hospodářskými problémy a řada Brazilců si nemůže karneval dovolit. 

Slavný festival se musel obejít bez tradičního zahájení. Starosta města Marcelo Crivella jako bývalý evangelický kněz zřejmě považuje karnevalové oslavy plné polonahých tanečníků za necudnou záležitost a tak nejprve odložil termín oficiálního zahájení na pozdní večer, a pak vůbec nedorazil s odůvodněním, že se musí starat o nemocnou manželku. Král Momo, tradiční místní patron masopustních oslav, tak na klíč od Ria čekal marně.

Účastníci pouličních vystoupení si ale s formalitami hlavu nelámali a od časného odpoledne plnili ulice města. Letošní ročník se ale přece jenom nese v trochu političtějším duchu než obvykle. „Organizátoři jednotlivých vystoupení i slavící lidé cítí potřebu vyjádřit se k celé škále otázek od sexismu, přes homofobii, zahraniční politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho nechvalně proslulým mexickým plotem, až po proces sesazení brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové,“ uvádí ČTK.

Karneval v Riu vyvrcholí v úterý přehlídkou škol samby. Desítky tisíc lidí se účastní karnevalů i v jiných brazilských městech Sao Paulu či Salvadoru. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek