Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Máte lepší sluch než lidé ve vašem okolí? Možná trpíte duševní chorobou, ukázala studie

Máte lepší sluch než lidé ve vašem okolí? Možná trpíte duševní chorobou, ukázala studie

Mít mimořádně dobrý sluch by si přál každý, podle nejnovější studie britských vědců to ale v některých případech zas taková výhra být nemusí. Lidé, kterým nedělá problém konverzace v přeplněném, hlučném baru, totiž podle odborníků z University College London a Durham University pravděpodobně slyší hlasy v hlavě a trpí duševními nemocemi, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha. 

Podle experimentů britských vědců dokážou tři ze čtyř lidí, kteří v hlavě slyší neznámé hlasy, rozluštit nesmyslnou větu zkreslenou počítačem. Potvrdily to testy za použití magnetické rezonance, podle kterých byla část mozku, která je zodpovědná za naslouchání a věnování pozornosti okolí, výkonnější a reagovala lépe u lidí, kteří slyší imaginární hlasy.

Autoři studie, kterou publikoval magazín Brain, provedli testy na celkem 17 lidech, kteří trpí halucinacemi, a na 17 „zdravých“ lidech. Lékaři je přitom nechali naslouchat sinusové vlny připomínající jazyk mimozemšťanů, které většina lidí není schopná rozluštit – lidem trpícím halucinacemi se to podařilo ze 75 procent a zároveň rychleji než druhé skupině, která byla úspěšná jen ze 47 procent.

Lékaři si od výsledku průzkumu slibují, že jejich objev vzájemného propojení mezi problémy s halucinacemi a mimořádným sluchem může v budoucnu vést ke zlepšení léčby některých duševních nemocí. Britský server The Telegraph přitom upozorňuje, hlasy v hlavě slyší asi 15 procent populace, ne u všech to je ale známka duševní nemoci, jako je právě schizofrenie nebo bipolární porucha. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek