Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Město duchů každý rok ožívá. Díky mezinárodní soutěži ve hře na schovávanou

Město duchů každý rok ožívá. Díky mezinárodní soutěži ve hře na schovávanou

Městečko v severní Itálii Consonno se mělo stát jednou evropským Las Vegas. Bohatý developer nechal zbourat středověkou část města a budoval noční kluby a hotely. V roce 1976 došlo ale k sesuvu půdy, který odstřihl městečko od nejbližšího města. Od té doby město chátrá a nikdo v něm nebydlí. Ožije vždy jednou do roka. V září se tu koná Mezinárodní mistrovství ve hře na schovávanou, oficiálně Nascondino World Championship. 

Poprvé se konala soutěž v italském Bergamu. Přesídlila později do Consonna. „Když jsme spatřili ta pole, hned jsme si představili, že budou perfektní ke hře na schovávanou,“ řekl člen organizačního výboru Giorgio Moratti.

První rok se turnaje účastnilo 15 týmů. Další rok už 25. V minulém roce jich bylo už 64. Každý tým zaplatí vstupní poplatek 125 eur, píše server Quartz

Pravidla jsou jasná a přísná. Týmy jsou rozděleny na 4 skupiny, jeden z týmu se vždy schová, zatímco tým neutrálních „pátračů“ počká 60 sekund a pak se snaží schované účastníky najít. Ti mají pak 10 minut na to, aby vystoupili ze svých skrýší a dosáhli cíle uprostřed hracího pole.

V roce 2014 například vyhráli členové ragbyového týmu z Lumezzane. „Chtěli jsme mít titul mistra světa ze hry na schovávanou,“ řekl Michele Zeffino, člen týmu. „Bylo to docela těžké, každý tým měl svou taktiku a všechny fungovaly,“ dodal. Podle něj je nejtěžší rozhodnout se, kdy ze skrýše vyjít.

Hra na schovávanou je nesmírně populární po celém světě. Japonský pedagog z Univerzity v Sakadě a student sportovních studií Yasuo Hazaki dokonce začal s iniciativou, která chce dostat hru na schovávanou na olympijské hry v Tokiu v roce 2020. Spojil se i s organizátory Mezinárodního mistrovství. Přestože se jim nápad prosadit nepodařilo, věří, že v budoucnu získá mistrovství světový věhlas a budou v něm soutěžit také týmy z jiných zemí než z Itálie. Pak by se konečně otevřela cesta i na olympijské hry. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek