Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Metropole k nepoznání: města, která prošla dramatickou proměnou

Metropole k nepoznání: města, která prošla dramatickou proměnou

Před 25 lety byla Dubaj jenom pouští. Během krátké doby vyrostla v živé a technologicky pokročilé velkoměsto. To je jen jeden příklad dramaticky rychlého růstu, který zasáhl mnoho míst po celém světě. Přibývají mrakodrapy a moderní budovy měnící celkový ráz krajiny a místa se stávají téměř nerozpoznatelnými. Následující dvojice fotografií porovnávají vzhled velkoměst kolem roku 1990 s tím, jak vypadají dnes, a přináší novou perspektivu.

Dubaj – Spojené Arabské Emiráty 

Zatímco v roce 1990 byla Dubaj prašným pouštním městem, dnes je jednou z nejmodernějších a nejokázalejších metropolí. Na fotografii je vidět proměna hlavní silnice, která je dnes ze všech stran obklopená mrakodrapy a dominantní nejvyšší budovou světa Burdž Khalífa.

DubajDubajautor: Business Insider

Singapur – Singapur 

Singapur je unikátní a dynamické město s druhým nejvytíženějším přístavem na světě. Období dvou desítek let přineslo další moderní budovy a rozšíření infrastruktury.

SingapurSingapurautor: Boredpanda

Kuala Lumpur – Malajsie 

Kuala Lumpur je městem, kde nedaleko od sebe stojí historické památky a nejmodernější budovy. První fotografie z roku 1990 ukazuje město před zahájením stavby Petronas Twin Towers. Dvojice věží byla dokončena roku 1998 a dnes je dominantou města a jeho symbolem.

Kuala LumpurKuala Lumpurautor: info.cz

Šanghaj – Čína 

Dramatický rozdíl mezi těmito dvěma fotografiemi by mohl vést k názoru, že první byla pořízena někdy v polovině 20. století. Není tomu tak, pochází až z roku 1990. Šanghaj je ohromujícím příkladem toho, jak rychle se město může stát rušnou moderní metropolí.

ŠanghajŠanghajautor: Weburbanist

Šen-Čen – Čína

Původně malá rybářská vesnice byla v roce 1979 přestavěna na první zvláštní ekonomickou zónu v Číně. Příliv zahraničních investic způsobil rychlý růst města a dnes je považováno za jedno z nejrychleji vzkvétajících na světě.

Šen-ČenŠen-Čenautor: Justsomething

Oslo – Norsko

Změnami si prošla i Evropská města. V centru Norského města Oslo vznikla moderní budova opery a za ní světově proslulá zástavba známá jako „barcode“ (čárový kód). Tím se změnil celkový ráz města.

OsloOsloautor: Wikimedia

Londýn – Velká Británie

Historické centrum britské metropole také změnilo svůj vzhled. Nedaleko Tower Bridge stojí mrakodrapy s asi nejznámější stavbou zvanou „okurka“.

LondýnLondýnautor: Wikimedia

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek