Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi policisty míří první robot. Během pár let mají stroje tvořit až čtvrtinu sboru v Dubaji

Mezi policisty míří první robot. Během pár let mají stroje tvořit až čtvrtinu sboru v Dubaji

Policejní sbor v Dubaji čeká na vskutku unikátní posilu. Už během několika dní by totiž do místního bezpečnostního sboru měl narukovat robot – humanoidní strážník s umělou inteligencí. Jde o první krok ke vzpouře strojů, nebo k bezpečnější a bezproblémovější budoucnosti?

Stává se předloha filmů jako je Terminátor realitou, nebo jde jen o PR zprávy, které odezní stejně rychle, jako přijdou? Dubajská policie přísahá, že to s umělou inteligencí myslí vážně. Od humanoidní umělé inteligence si slibuje nižší náklady i snížení míry kriminality.

„Během první fáze bude robot dostupný především v obchodních domech a na turistických atrakcích, následně budou roboti nasazování i jako recepční do policejních služeben,“ říká pro CNN Khalid Nasser Al Razouqi z dubajské policie, který je za rozvoj robotů zodpovědný.

První policejní robot v dubajské službě, který do práce nastupuje 24. května, bude mít dotykovou obrazovku, skrze niž budou moci občané nahlásit zločiny či platit pokuty, robot samozřejmě bude schopný i poradit turistům. Umělý policista také bude disponovat systémem scanování tváří a bude moci rozeznat člověka až na deset metrů.

Během další fáze by měla dubajská policie přijmout lépe vybavené roboty, kteří by mohli vykonávat všechny činnosti, kterých jsou schopné jejich nynější lidské předlohy. „V tomto ohledu technologicky stále ještě zaostáváme. Je potřeba větší šikovnosti robotů, aby byly schopni běhat podobně jako lidé, případně zatýkat kriminálníky a nosit a používat zbraně,“ řekl Razouqi.

Do roku 2030 by mělo v dubajských policejních řadách působit až 25 procent robotických důstojníků.

Dubajská policie je implementací technologických novinek známá, má například nejlépe vybavenou garáž ze všech policejních oddělení světa. Korunní garážový klenot je Bugatti Veyron (dosahující rychlosti až 407 kilometrů v hodině, zrychlení z 0 na 100 za 2.5 sekundy), více než důstojnou společnost mu pak dělají Aston Martin One-77, Ferrari FF, Bentley Continental či Lamborghini Aventador.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek