Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliardář z Norska chce dát většinu majetku na dobrou věc. Začne u záchrany přírody

Miliardář z Norska chce dát většinu majetku na dobrou věc. Začne u záchrany přírody

Norský miliardář Kjell Inge Rökke se rozhodl, že už má peněz dost, a velkou část chce vrátit společnosti. Prvním krokem bude investice na stavbu a provozování lodi, která má zkoumat a čistit oceány. Řekl to deníku Aftenposten, další plány ale neupřesnil. 

Majetek jednoho z nejzámožnějších Norů je odhadován na dvě miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun). Kontroluje mimo jiné holding, který je aktivní v oblasti ropných služeb, strojírenství, stavebnictví a stavby lodí.

Nové plavidlo chce Rökke provozovat ve spolupráci s norskou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Loď má mít 30člennou posádku a pojme až 60 členů vědeckého týmu.

„Vrátím společnosti lví podíl toho, co jsem vydělal. Tato loď je toho součástí,“ řekl 58letý Rökke. Neupřesnil však, na kolik ho loď přijde a jaké má další plány.

Rökke je kontroverzní osobnost. V roce 2005 byl usvědčen z toho, že za úplatu ilegálně získal licenci na řízení člunu, a musel strávit necelý měsíc ve vězení. Tvrdí, že za úspěchy v podnikání vděčí své dyslexii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek