Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo dokonalého protějšku dluhy. Seznamky přijdou nepozorné zákazníky draho, končí to i exekucemi

Místo dokonalého protějšku dluhy. Seznamky přijdou nepozorné zákazníky draho, končí to i exekucemi

Uspěchaná doba nutí lidi čím dál častěji hledat životního partnera na internetových seznamkách a pro jejich provozovatele je z toho zlatý důl. Ne vždy ale novodobý způsob seznámení vede k nalezení „toho pravého“. Jak upozorňuje spotřebitelská organizace dTest, internetové seznamky často lákají nové klienty, aby jejich služby vyzkoušeli během prvního měsíce za snížený poplatek. Po této době je ale potřeba se „aktivně odregistrovat“, jinak zákazníkovi hrozí, že mu z účtu odejdou peníze za další členské období. Na co je potřeba si dát na cestě za seznámením se s ideálním partnerem pozor?

Nejeden uživatel internetových seznamek se kvůli jejich praktikám spálil. Členství na zkoušku totiž bývá spojeno s jeho automatickým prodlužováním. Po úvodním měsíci ale podmínky přestávají být výhodné a cena je mnohdy i mnohonásobně vyšší. Další období, na které se zájemce upíše, přitom může trvat i rok.

„Lidé si obvykle myslí, že pokud své členství sami neprodlouží, po měsíci skončí. Ve skutečnosti je tomu ale naopak. Dokud členství nevypoví, smlouva se neustále automaticky prodlužuje a seznamka si samozřejmě účtuje nemalé poplatky. Klienti pak neuspějí ani s argumentem, že stránky nenavštěvují, a služby tím pádem vůbec nevyužívají,“ upozorňuje vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.

O tom, že se smlouva po měsíci automaticky prodlouží, mají být zákazníci informováni předem. Podle Zeleného je ale taková informace často ukryta v obchodních podmínkách, a zákazník si toho vůbec nemusí všimnout.

„Pokud se vám podaří smlouvu vypovědět co nejrychleji, můžete alespoň část peněz ušetřit. Například u společnosti be2 můžete výpověď podat téměř kdykoli, společnost Dateyard naproti tomu umožňuje smlouvu vypovědět vždy jen v krátké lhůtě před uplynutím členského období. Pamatujte přitom, že smazání profilu není výpovědí, tím se jen zbavujete možnosti využívat zaplacené služby,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Seznamka může své uživatele dohnat i k exekuci

Založení účtu u seznamky může být pro zákazníky drahá záležitost. Při registraci je totiž obvykle vyžadováno, aby klient uvedl číslo své platební karty. Seznamka si pak může peníze z účtu zákazníka strhávat bez optání a jejich vymáhání zpět bývá velmi obtížné. Peníze už tak uživatel nikdy nemusí vidět.

„Někteří uživatelé řeší celou situaci tak, že si jednoduše zruší svůj platební účet, aby z něj nemohly odcházet další platby, a o věc se dále nestarají. To ale nestačí. Pokud závazek trvá, má provozovatel seznamky právo nezaplacený poplatek za členství vymáhat a dlužná částka může v konečném důsledku narůst i o náklady soudního řízení a exekuce,“ varuje Zelený.

Pokud se chce uživatel seznamky vyhnout podobným problémům, musí účet na seznamce řádně ukončit – buď oznámením o nesouhlasu s automatickým prodloužením, nebo výpovědí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek