Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mobily a tablety jsou pro děti nebezpečné, varují vědci. Opožďují jejich vývoj

Mobily a tablety jsou pro děti nebezpečné, varují vědci. Opožďují jejich vývoj

Každý, kdo dnes vychovává dítě, jistě přemýšlí, zda mají technologie vliv na vývoj jeho ratolestí. Zatímco dříve děti koukaly maximálně na televizi, dnes mají k dispozici tablety, mobilní telefony a videohry. Jsou pro ně skutečně nebezpečné?

Nová studie se zaměřila na děti ve věku od 6 měsíců do 2 let. Vědci zjistili, že čím více batolata používala elektronické přístroje, jako jsou tablety nebo mobilní telefony, tím později začala mluvit, píše CNN.

Devět set rodičů dětí zapisovalo, kolik minut denně si jejich dítě hraje s mobily či tablety. Vědci pak hodnotili jejich řečový vývoj. Zkoumali, zda dítě používá zvuky či slova, aby upoutalo pozornost nebo požádalo o pomoc. Také se zaměřili na jejich slovní zásobu.

Dvacet procent dětí strávilo u monitoru v průměru 28 minut denně. Každých 30 minut navíc znamenalo nárůst rizika, že bude dítě opožděné ve vývoji řeči o 49 procent. To se týkalo ale jen zvuků a slov, na komunikační prostředky, jako jsou gesta či sociální interakce, používání přístrojů podle studie vliv nemělo.

Vědci zatím nevědí, proč používání technologií vývoj ovlivňuje. Domnívají se, že malé obrazovky upoutávají příliš mnoho pozornosti a dítě je tak odříznuto od svého okolí. Aby mohli ale vědci učinit rozsáhlejší závěry, potřebují problematiku lépe pochopit. Objevují se také otázky, zda mají mobily stejný vliv i v případě, když si s nimi dítě hraje společně s rodiči.

Zatím proto odborníci doporučují omezit používání těchto přístrojů u batolat. Děti si prý bohatě vystačí s běžnými hračkami a podstatný je pro ně hlavně mezilidský kontakt.