Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž na Facebooku urazil islámského proroka. Dostal trest smrti

Muž na Facebooku urazil islámského proroka. Dostal trest smrti

Pákistánec Taimoor Raza byl obviněn z rouhání a následně odsouzen k trestu smrti za urážku proroka Mohameda na sociálních sítích. Obvinění přišlo poté, co na Razu na Facebooku narazil pracovník protiteroristického úřadu. Razovi právníci upozorňují, že pákistánská vláda usiluje o spolupráci s Facebookem a Twitterem, aby mu pomáhali odhalovat rouhání.

K odsouzení k trestu smrti za rouhání na sociálních sítích došlo v Pákistánu vůbec poprvé. Pákistánec Taimoor Raza se ho měl dopustit v konverzaci o islámu na Facebooku s osobou, která se následně ukázala být pracovníkem úřadu, jež v Pákistánu bojuje proti terorismu. Na fakt poukázali Razovi právníci, kteří tvrdí, že jejich klient je nevinný. Proti rozsudku pákistánského soudu se chtějí odvolat.

Pákistán se v březnu letošního roku obrátil na sociální sítě Facebook a Twitter a požádal je o pomoc s odhalováním rouhání mezi jeho uživateli. Kromě lidí žijících přímo v Pákistánu by měli být sledovány i Pákistánci bydlící v zahraničí.¨

Facebook tehdy reagoval slovy, že bere vážně všechny žádosti, které přicházejí od vlád. Zdůraznil ale, že „cílem je chránit soukromí a práva našich uživatelů“. Twitter odmítl žádost pákistánské vlády komentovat.

Od té doby miliony Pákistánců obdrželi od vlády textové zprávy s varováním, že se mají vyvarovat rouhačského chování online.

Rouhání je v Pákistánu považováno za vážný trestný čin, za který hrozí nejvyšší trest, kterým je odsouzení k smrti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek