Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mužská obřízka může být zdraví prospěšná. Snižuje pravděpodobnost přenosu viru HIV

Mužská obřízka může být zdraví prospěšná. Snižuje pravděpodobnost přenosu viru HIV

Je již delší dobu známo, že mužská obřízka redukuje pravděpodobnost přenosu viru HIV 1. Podle dřívější studie dospěly vědci k závěru, že výskyt HIV 1 v Africe je menší, pokud je zvykem chlapce obřezávat. Doposud ale nebyla zveřejněna studie, která by pojednávala o přenosu viru HIV 2.

Existují dva typy viru HIV. Typ HIV 1 je agresivnější a rozšířenější především ve vyspělém světě a právě on způsobil globální pandemii. Podobný virus HIV 2 méně častěji vyústí ve smrtelnou chorobu AIDS a je rozšířený především v Západní Africe, jak napsal serve Haaretz.   

Mezinárodní tým vědců se zaměřil na 30 měst ve státech západní Afriky. Podle závěrů studie se typ viru HIV 2 rychleji šíří právě ve venkovských oblastech, kde obřízka nemá tradici a místní loví kvůli masu divoké primáty. Vir HIV 2 přenášejí primáti z čeledi kočkodanovitých a je pravděpodobné, že lidé se nakazili ze zkonzumovaného masa.

Studie se věnují většinou viru HIV 1, přestože virem HIV 2 je nakažen více než milion lidí. Její výsledky se objevují v době, kdy Evropou rezonuje debata o mužské obřízce chlapců mladších 18 let. Často v ní zaznívá, že se jedná o porušování práv a obřízka není zdraví prospěšná. V Dánsku byla v roce 2013 zveřejněna studie, podle které nelze spolehlivě dokázat přínosy u tak nenávratné procedury. Obřízka podle studie snižuje citlivost penisu při pohlavním styku a nepřináší žádné výhody. Na druhou stranu Americká pediatrická akademie tvrdí, že obřízka snižuje riziko přenosu viru HIV, infekce močových cest a rakoviny penisu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek