Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Myslím, že můžu za Trumpa, říká tvůrce falešných zpráv na Facebooku

Myslím, že můžu za Trumpa, říká tvůrce falešných zpráv na Facebooku

Zákaz americké hymny anebo speciální dodávky, ve kterých probíhají sňatky homosexuálů, ale které také mají licenci na provádění potratů. Zprávy, které mají společné tři věci: jsou nepravdivé, Američané je na Facebooku sdíleli jako o život a mají jediného autora.

Je jím osmatřicetiletý Paul Horner, který se šířením virálních falešných zpráv živí už několik let. Dokonce dvakrát se mu podařilo přesvědčit internet, že právě on je tajemný britský umělec Banksy.

Během americké volební kampaně ale našel nové pole příjmů – politiku. A brzy zjistil, že jde o pole neuvěřitelně úrodné. V březnu jeho falešnou zprávu na svém účtu na sociální síti Twitter sdílel i Trumpův syn Eric. Jeho články se také objevily mezi výběrem běžného zpravodajství na stránce Google News.

Horner na tom vydělal. Po volbách a sílících spekulacích, že právě tyto zprávy mohly ovlivnit volební výsledek, je ale plný lítosti. „Upřímně, lidé jsou rozhodně hloupější. Věci sdílejí dál, aniž by si kdokoliv cokoliv ověřoval – přesně takhle zvolili Trumpa,“ řekl s tím, že republikánský kandidát se dostal do Bílého domu díky němu.

Sám je přitom jeho odpůrcem. „Chodil jsem proti němu protestovat,“ podotkl. V jedné z falešných zpráv, kterou vytvořil, zveřejnil zpověď demonstranta proti Trumpovi, který tvrdil, že za účast na protestech dostal peníze.

„Věřte mi – nikdo nebere peníze za to, že proti němu protestuje. Chtěl jsem si z toho udělat legraci. Ale lidé tomu věřili,“ říká Horner.

Facebook stejně jako Google se teď chce falešným zprávám bránit. Hornera to znepokojuje, bojí se o své příjmy. Jen od Googlu dostává za reklamy 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi čtvrt milionu korun.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek