Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na mršinu velryby se vrhla tlupa ledních medvědů. Zajímavá fotografie odhaluje znepokojivý trend

Na mršinu velryby se vrhla tlupa ledních medvědů. Zajímavá fotografie odhaluje znepokojivý trend

Mysleli si, že vidí stádo ovcí. Místo toho ale turisté u břehů ruské Wranglerova ostrova vyfotili skupinu ledních medvědů, která se snažila ukořistit potravu. Vědci nyní upozorňují, že takové momenty nebudou vzhledem ke klimatickým změnám výjimečné. Přibývat může i konfliktů s lidmi.

Lední medvědy přilákala na břeh velryba, která uvízla na mělčině. „Byla to zcela mimořádná situace,“ praví Alexander Gruzdev, ředitel rezervace na Wranglerově ostrově, kde se událost v říjnu stala.

Do budoucna by se ale podobné scény mohly množit. Klimatická změna ovlivňuje tání arktického ledu. Ten mizí dříve než v minulosti, a lední medvědi tak musí trávit více času na mělčině. Podle studií se na pevnině pohybují o měsíc déle než před dvaceti lety.

Překvapení turisté ale zřejmě nebudou jediným efektem změn chování polárních zvířat. Pro medvědy to znamená horší přístup k potravě. Dosud byli zvyklí lovit tuleně, hlavní část své výživy, z ledu. S jeho ubýváním ale klesá i počet medvědích úlovků.

„Jsou to vynalézavá a přizpůsobivá zvířata a někteří medvědi si pravděpodobně obstarají něco k jídlu, ale počet medvědů, kteří momentálně žijí na Arktidě, nemůže být na souši udržitelný,“ domnívá se Eric Regehr z Washingtonské univerzity, jenž se lokalitou dlouhodobě zabývá.

Podle expertů je asi sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že do poloviny století vymře více než třetina ze současného počtu 26 tisíc ledních medvědů. „Otázka je, v jakém bodě populace začne odhalovat negativní efekty. Bude to jeden a půl měsíce pobytu na souši nad normálem, dva měsíce nebo více?“ ptá se Regehr.

Vedlejším efektem mohou být i častější toulky vyhladovělých medvědů po vesnicích a konflikty s lidmi. V polovině října se takhle skupina medvědů přiblížila k vesnici Rirkajpij na Čukotce. Vesnice zakázala dětem chodit do školy pěšky a zrušila některé veřejné události.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek