Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nacistická munice tráví ryby v Baltském moři. Jejich rakovina ohrožuje i člověka

Nacistická munice tráví ryby v Baltském moři. Jejich rakovina ohrožuje i člověka

Německý vědecký tým odhalil vyšší míru výskytu rakoviny mezi rybami v Baltském moři. Domnívá se, že souvisí s municí svrženou do vody na konci druhé světové války. Ta ohrožuje nejen ryby, ale i člověka.

Tým z Thünen Institute of Fishing Ecology prezentoval své závěry na konferenci v německém Rostocku. Zjistil, že mezi platýsem žijícím u pobřeží nedaleko města Kiel je 25procentní výskyt rakoviny. Ryby z jiných lokalit Baltského moře přitom mají jen pětiprocentní nemocnost.

Vědci se domnívají, že k vyšší míře výskytu rakoviny vede munice, kterou spojenci po porážce nacistického Německa shodili do moře. Na dně Baltského a Severního moře leží až 1,6 tuny válečných zbraní.

Přestože se většinou jednalo o konvenční zbraně, asi 40 tisíc tun obsahovalo i chemikálie. Nejčastěji mezi nimi byl hořčičný plyn, fosgen nebo arsen.

Moderní technologie sice umí nebezpečí chemikálií omezit, jenže to vyžaduje investice ze strany vlád. Ty se k problému ale zatím stavěly zády.

„Vlády a vojska si myslí, že je finančně výhodnější je tam nechat. Slaná mořská voda pomůže chemikálie rozložit. Ale to není pravda,“ tvrdí Diana Pyriková z organizace Mezinárodní dialog pro podmořskou munici.

Nemocné ryby jsou potenciálně nebezpečné i pro člověka. Platýs je stále oblíbenějším jídlem a skrze něj se tak škodliviny dostávají i do lidského těla. Vědci varují, že ačkoli jsou jejich závěry zatím předběžné, úniky chemikálií z munice budou zřejmě větší, než se původně předpokládalo.

Že zbraně z druhé světové války jsou problém, potvrzují i další výzkumníci. Tým z University v Kielu odhalil v mušlích, které rostly kolem zrezivělé munice, zvýšené hladiny TNT. Právě to může vést k onemocnění rakovinou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek