Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Narkobaroni Guzmán a Escobar. Jaký byl příběh nejznámějších obchodníků s drogami?

Narkobaroni Guzmán a Escobar. Jaký byl příběh nejznámějších obchodníků s drogami?

Když se v roce 1993 definitivně nachýlil čas kolumbijského drogového krále Pabla Escobara, netrvalo dlouho a povstal nový vládce obchodu s narkotiky. Joaquín Guzmán měl stejné nepřátele jako jeho předchůdce a i jeho nakonec spravedlnost dostihla.

Pablo Escobar pocházel z Kolumbie, Joaquín Guzmán je občanem Mexika. Oběma narkobaronům ale díky jejich špinavému byznysu ležel v jisté době u nohou celý svět. Podobný je i jejich začátek, oba se totiž narodili do chudých rodin. K obchodu s narkotiky se propracovali postupně, přes drobné kriminální činy.

Pablo Emilio Escobar Gaviria

První se na pomyslné špici drogového trhu ocitl Escobar. V sedmdesátých letech převzal velkou část odvětví v rodné zemi a záhy se mu začalo valit tolik peněz, že nevěděl, co s nimi. „Každoročně jsme museli 10 % utržených peněz odepsat, protože je sežraly krysy ve skladu, zničila voda nebo se prostě ztratily,“ cituje server Business Insider slova Escobarova bratra, která dokládají, jak malou hodnotu pro rodinu zavalenou přepychem peníze měly.

Drogový boss z Kolumbie si v zemi zajistil solidní popularitu mezi lidem, kterému často peníze rozdával. Pečlivě si tak budoval image novodobého Robina Hooda Latinské Ameriky. Postupně se ale kolem něj začala stahovat neúprosná smyčka. Místní vláda společně s USA vytvořila speciální jednotku, která měla za úkol jej zadržet.

První pokus skončil krveprolitím a Escobar dělal potíže i nadále. Nakonec uzavřel s vládou dohodu: Nechají jej na pokoji, když se uzavře v soukromé obdobě vězení, kterou si sám navrhl v kopcích nad Medellínem. Odtamtud pochopitelně nadále vládl distribuci omamných látek. Vládě nakonec došla trpělivost a rozhodla se, že jej zatkne, místo toho ale boss utekl.

V polovině roku 1992 tak začal pro Escobarovu rodinu úprk před spravedlností, který skončil až o rok později v prosinci. Tehdy narkobarona spravedlnost dohnala v jeho úkrytu v Medellínu, kam ji zavedl tip od konkurenčního kartelu. Při pokusu o útěk přes střechu byl drogový král Pablo Escobar zastřelen.

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera

Joaquín Guzmán zvaný kvůli nevysokému vzrůstu El Chapo (Prcek) si stejně jako jeho předchůdce respekt a uznání mezi lidmi zajistil díky štědrým finančním darům chudině. Kde peníze nestačily, tam používal Mexičan jako argument zbraně. Záhy pak i on stanul v čele světového obchodu s omamnými látkami.

Pro detektivy ale nebyl tak nepolapitelný, jako Kolumbijec, a tak zkraje devadesátých let putoval do vězení. Tady se mu jeho peníze opět hodily, když si jejich pomocí naklonil dozorce. K tomu jim připomněl, jak mohou oni a jejich rodiny skončit, pokud mu nepůjdou na ruku, a vesele kšeftoval s drogami dál. V roce 2001 se mu podařilo utéct, když se schoval v koši se špinavým prádlem a nechal se vyvézt z areálu.

Dalších 13 let se mu dařilo před ozbrojenými složkami ukrývat. Oženil se – svatby se účastnili i někteří mexičtí politici – a žena mu porodila dvojčata v Kalifornii, kde na něj byl přitom vydán zatykač. Užíval si života plnými hrstmi.

V roce 2014 bezstarostná jízda skončila, když jej muži zákona dopadli, nikoliv ovšem na dlouho. Za rok Guzmán z vězení uprchl, když mu jeho kumpáni prokopali do cely tunel a přistavili mu do něj motocykl, aby mohl odjet, než přijdou dozorci.

O půl roku později jej ale chytili znovu. I v jeho případě vedl k dopadení tip od znepřátelených drogových kartelů a za mřížemi si jej tentokrát pohlídali. Na základě dohody jej Mexiko předalo USA poté, co Spojené státy slíbily, že gangstera neodsoudí k trestu smrti. Nezbývá, než čekat, co bude dál. Podaří se Prckovi zmanipulovat i americké dozorce a uprchnout jim nebo tentokrát konečně dopadne na jeho hlavu zasloužený trest?

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek