Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečí je všude a špehovat vás může i hračka. Jedenáctiletý Američan ohromil bezpečnostní experty

Nebezpečí je všude a špehovat vás může i hračka. Jedenáctiletý Američan ohromil bezpečnostní experty

Jedenáctiletý Američan Reuben Paul ohromil svými zjištěními i zkušené bezpečnostní experty. Na konferenci v Nizozemsku názorně převedl, že pokud nás chce někdo špehovat či poškodit, má k tomu takřka neomezené možnosti. Zbraní se může stát prakticky cokoliv – od plyšového medvídka po lednici. 

Podle Reubena může být k útoku použito jakékoliv zařízení, které je schopné se připojit na internet a má v sobě zabudované rozhraní bluetooth. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili bezpečnostní experti, kteří se sjeli na konferenci do Nizozemska. Teprve jedenáctiletý školák se jim pomocí několika jednoduchých úkonů naboural do mobilů a skrze ně pak ovládal hračku pro děti.

Jak toho docílil? Prostřednictvím zařízení Raspberry Pi – běžně dostupného jednočipového počítače velikosti platební karty – se připojil ke všem mobilům v místnosti, které měly aktivní bluetooth.

Jedním z mobilů se pak naboural do svého robotického plyšového medvěda, kterého předtím přes bluetooth a wifi připojil ke cloudové službě, aby mohl přijímat a posílat zprávy. Poté, co tak učinil, mu přikázal zhasnout světlo v místnosti a nahrát zvuk z publika. Ukázal tak, jakému vážnému nebezpečí jsme my i naše děti každodenně vystaveni. 

Veškeré domácí spotřebiče, světlo v ledničcce, prostě cokoliv, co je propojeno s internetem a má bluetooth, může být zneužito ke špehování či nám ublížit,“ zdůrazňuje Reuben. „Mohou být zneužity ke krádeži soukromých informací, jakou jsou například hesla; někdo přes ně může tajně sledovat děti, nebo si pomocí GPS zjistit, kde se nachází určitá osoba. A co je děsivější, hračkou může kdokoliv dítěti říct ‚ sejdeme se tady, vyzvednu tě,“ dodal Reuben.     

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek