Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen Pustina. Pět nejlepších českých seriálů roku 2016

Nejen Pustina. Pět nejlepších českých seriálů roku 2016

Letošní rok byl bohatý na nové domácí seriály. Vedle těch méně zdařilých se našlo i několik děl, která mezi diváky uspěla. Třeba osmidílný seriál HBO Pustina dokonce posunul hranice české televizní tvorby. Bodovaly ale i další.

Rapl

Podzimní novinka České televize s Hynkem Čermákem v roli svérázného majora Kuneše. Rapl je spin-off z úspěšného seriálu Cirkus Bukowski. Kuneš tentokrát musel kvůli osobním potížím opustit Prahu a z donucení vyšetřovat případy v zapadlém pohraničí. Seriál vytvářeli Jan Pachl a Josef Viewegh, tedy tvůrci Bukowského. Stejně jako on si i Rapl zachovává auru drsného severského noir.

Vyšehrad

Novinka pozvolně uvolňovaná na internetové televizi OBBOD. Vypráví příběh někdejšího fotbalového talentu Juliuse Lavického, který však kvůli divokému životu musel místo Sparty vzít zavděk třetiligovým Vyšehradem. Tvůrci v čele s hercem Jakubem Štáfkem, který si střihl hlavní roli, tvrdí, že se inspirují ve výstřelcích domácích i světových fotbalistů. Někteří hráči si v seriálu dokonce sami zahráli.

Semestr

Zůstaňme u internetových seriálů. Ty výrazně proslavila Kancelář Blaník a v letošním roce se definitivně zařadily mezi regulérní žánr. Často jsou navíc mnohem inovativnější než televizní tvorba. To je případ právě Semestru, který stejně jako Blaník běžel na Stream.cz. Na rozdíl od něj nebo Vyšehradu vsadil na obvyklejší 25minutovou stopáž, zato příběh odvyprávěl prakticky jen na obrazovkách počítačů jednotlivých aktérů. Až v samém závěru přešel do reálného světa.

Kosmo

Svérázná sonda tvůrce Comebacku Tomáše Baldýnského do české povahy. Tu ukazuje na příběhu tuzemské cesty za pilotovaným letem na měsíc a po vyslání kosmonautů do vesmíru i na závodech se sousedními státy (Polsko, Slovensko). Děj přitom rozděluje do dvou linií. Jedna sleduje kosmonauty, druhá politickou linku v čele s ministrem školství a jeho náměstkem. První z pěti dílů Kosma sice vzbudil rozpaky, poté si ale seriál našel mnohé příznivce.

Pustina

To nejlepší na konec. Osm dílů seriálu Pustina ocenili snad všichni recenzenti. Tvůrčí trio Ivan Zachariáš, Alice Nellis a Štěpán Hulík vytvořili dobovou výpověď o životě vesnice, kterou těžba uhlí zdevastovala po fyzické ale i morální stránce. Spor o prolomení těžebních limitů, následný únos a vraždu starostčiny dcery i drogovou problematiku a beznaděj líčí naprosto syrově a takřka dokonale. Pustina je sice fiktivní, tvůrci však přiznávají, že jako inspirace jim posloužily některé obce na Mostecku, například Horní Jiřetín.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek