Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejkrvavější bitva dějin skončila před 74 lety. Prohlédněte si začátek nacistického konce u Stalingradu na dobových snímcích

Nejkrvavější bitva dějin skončila před 74 lety. Prohlédněte si začátek nacistického konce u Stalingradu na dobových snímcích

Na den přesně před 74 lety skončila jedna z největších bitev historie. Bitva u Stalingradu přinesla zvrat v 2. světové válce a přinesla statisíce mrtvých. Do té doby sebevědomá vojska Hitlerova Německa začala ztrácet pozice a nakonec prohrála celou válku. U sovětského města padly. Podívejte se na dobové snímky z bojiště, na kterém se psala novodobá historie světa.

Začala 21. srpna 1942 a Německo si v ní věřilo. Bylo zvyklé vítězit. Po prohrané Bitvě o Británii nechtělo znovu podlehnout nepříteli. Naopak chtělo dobýt sovětská ropná pole na Kavkaze a odříznout Rusko od dodávek americké a obecně spojenecké pomoci z Perského zálivu.

Do bitvy u Stalingradu vstupovala nacistická vojska v přesile. Na bojiště poslala víc mužů, víc tanků, děl i letadel než Sověti. Němci však uvízli v ruském obklíčení. Vedení sice žádalo, aby mohlo provést vyprošťovací manévr, jenže z Berlína přišel rozkaz město udržet.

Němci navíc zápolili nejen s nepřítelem, ale i s třicetistupňovými mrazy, nedostatkem potravin a zdravotnického materiálu. Do toho jim chybělo zimní oblečení. Nepodařilo se jim ani zajistit dopravu zásob do obléhaného města leteckou cestou.

Výsledkem byla drtivá porážka a ústup německých vojsk. Hitler sice 30. ledna povýšil generála Fridricha Pauluse, který jednotkám na bojišti velel, do hodnosti polního maršála. Neočekával však, že následujícího dne se Paulus vzdá. Definitivní konec bitvy pak přišel 2. února podpisem kapitulace. Ta neměla být poslední. O dva roky později Německo prohrálo celou válku.

Začátek německého konce si můžete připomenout ve fotogalerii obsahující řadu dobových snímků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek