Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejlepší místo k životu? Prvenství už poosmé v řadě putuje do Vídně, Praha na nejlepší nestačí

Nejlepší místo k životu? Prvenství už poosmé v řadě putuje do Vídně, Praha na nejlepší nestačí

Vídeň je už poosmé nejlepším městem pro život, naopak nejhůře se stále žije v irácké metropoli Bagdádu. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který sestavuje konzultační společnost Mercer. Praha si v něm udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy.

Průzkum hodnotí celkem 231 měst. Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií, hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

V první desítce zůstávají západoevropská města jako je Curych, Mnichov nebo Kodaň, nově se na desátém místě umístila Basilej. Vystřídala tak na této pozici australské Sydney. Naopak globální centra jako je Londýn, Paříž, Tokio a New York se opět nedostala ani mezi nejlepších třicet a zaostávají za většinou velkých měst Německa, Skandinávie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie.

O šest míst se na 27. místo kvůli teroristickým útokům propadl Brusel, o 11 míst si na 133. místo pohoršil kvůli politické nestabilitě Istanbul. V rámci Evropy se podle průzkumu nejhůře žije v Sarajevu (171. místo), v Tiraně (188) a v Minsku (189).

Celosvětově je kromě Bagdádu nejhorším městem pro život středoafrické Bangui, hlavní město Haiti Port-au-Prince, jemenské hlavní město Saná nebo súdánský Chartúm. Na sedmém místě odspoda je syrský Damašek.

Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2017:

POŘADÍ

MĚSTO

STÁT

1.

Vídeň

Rakousko

2.

Curych

Švýcarsko

3.

Auckland

Nový Zéland

4.

Mnichov

Německo

5.

Vancouver

Kanada

6.

Düsseldorf

Německo

7.

Frankfurt

Německo

8.

Ženeva

Švýcarsko

9.

Kodaň

Dánsko

10.

Basilej

Švýcarsko

Zdroj: Mercer

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek