Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší korálový útes na světě v ohrožení. Podle vědců umírá mnohem rychleji, než se předpokládalo

Největší korálový útes na světě v ohrožení. Podle vědců umírá mnohem rychleji, než se předpokládalo

Velký bariérový útes v Austrálii je po dlouhá léta jedním z nejkrásnějších světových přírodních divů. Je tak velký, že je vidět z vesmíru, a tak nádherný, že turisty dohání i k slzám. Jenže útes i všichni živočichové žijící v blízkosti útesu jsou teď v nebezpečí. 

Odborníci zjistili, že několik kilometrů dlouhá část korálového útesu táhnoucí se od nejvíce nedotčené části je uhynulá. Korály zabila loňská příliš teplá voda. Jižnější část útesu, která jen o vlásek unikla smrti, začíná bělat, což by mohlo být předzvěstí dalšího vymírání jedné z nejnavštěvovanějších přírodních oblastí světa, píše americký deník New York Times

„Neočekávali jsme, že uvidíme uhynutí Velkého korálového útesu v takovém rozsahu během dalších 30 let,“ řekl k tomu Terry P. Hughes, ředitel vládního centra pro studium korálů na Univerzitě Jamese Cooka v Austrálii. Ten je také autorem rozsáhlé studie, která je zveřejněná v časopise Nature. „Na severu jsem viděl stovky útesů a doslova dvě třetiny z nich vymíraly nebo jsou už uhynulé,“ popsal.  

Studie popisuje nedávnou katastrofu jako třetí masové bělení korálů na světě od roku 1998 a je vůbec největší a nejničivější.

Stav korálových útesů vypovídá hodně o tom, v jaké kondici se oceány nacházejí. A postupné vymírání korálů je jen dalším znakem změny globálního klimatu. Pokud uhyne většina korálových útesů, spolu s sím to bude konec jednoho z nejpestřejších oceánských životů. Stejně tak vyhasne turistika spojená s korálovými útesy. V chudých zemích je také riziko, že přijdou lidé o hlavní složku potravy, což by mohlo způsobit humanitární katastrofu,

Vědci upozorňují, že za neštěstí může člověk. Kvůli spalování fosilních paliv se dostávají do ovzduší skleníkové plyny, které ohřívají oceán. Teplejší voda korály ohrožuje. Oceán se od 19 století ohřál o zhruba 0,8 stupně. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek