Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němec chtěl za statisíce vydražit tyto děsy komunismu. Nenašel se jediný zájemce

Němec chtěl za statisíce vydražit tyto děsy komunismu. Nenašel se jediný zájemce

Ani jednu z šesti soch komunistických předáků, které dnes v aukci nabízeli v Bavorsku, se vydražit nepodařilo. O podobizny Josifa Stalina, Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého neprojevil nikdo zájem, informovala agentura DPA.

Pořadatelé aukce, do které se mohl prostřednictvím internetového portálu zapojit kdokoli na světě, si přitom slibovali, že prodej soch umělců z někdejšího východního bloku vynese majiteli několik stovek tisíc eur.

Na aukčním portálu nakonec několik zájemců dražbu sledovalo, žádný z nich ale nenabídl vyšší částku, než byla vyvolávací cena. V bavorském Gundelfingenu, kde se sochy komunistických pohlavárů nacházejí, se podle DPA sešlo jen několik novinářů a zvědavců z řad veřejnosti.

V neobvyklé aukci se nepodařilo prodat například 12 metrů vysokou a 80 tun vážící žulovou sochu Vladimira Iljiče Lenina a dvojice budovatelů, jejíž vyvolávací cena byla bezmála čtyři miliony korun.

Kupce nenašla ani o poznání levnější čtyřtunová pískovcová socha Stalina, která dříve stávala v Zábřehu na Moravě. Její vyvolávací cena byla stanovena na 1,5 milionu korun. Kromě nich se bez úspěchu v dražbě nabízely také bronzové sochy československých komunistů Zápotockého a Gottwalda za statisíce.

Všech šest dražených soch získal na začátku 90. let kameník Josef Kurz z západobavorského Gundelfingenu. Jeho syn se je rozhodl prodat. Případní zájemci mohou díla získat ještě v poaukčním prodeji během následujících čtyř týdnů.