Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neomezené dodávky krve už nejsou sci-fi. Vědci ji dokázali uměle vyrobit

Neomezené dodávky krve už nejsou sci-fi. Vědci ji dokázali uměle vyrobit

Vědci hlásí převratný objev, který může do budoucna zásadně změnit medicínu. Dokáží prý přeměnit dospělé buňky na kmenové, a ty pak na krevní, které můžou výrazně posílit například imunitní systém. V praxi to znamená, že jsou blízko k tomu, aby dokázali vyrobit neomezené množství krve a zachránit tak mnohem větší počet životů. 

Už po dvacet let se vědci snaží najít způsob, jak z kmenových buněk vytvořit umělou krev. Nyní se týmu vědců podařilo vytvořit směs různých typů buněk a to včetně těch kmenových, které produkují různé typy lidských krevních buněk, když se umístí do myší, píše britský deník The Independent.

Otevírá se tak možnost vzít buňky pacientům trpícím krevními poruchami, napravit genetickou chybu a vytvořit funkční krevní buňky.

Pro pacienty, kteří potřebují pravidelné transfúze by se život podstatně zjednodušil. „Jsme natolik blízko k vytvoření lidských krevních kmenových buněk ve zkumavce,“ říká doktor George Daley, který se na výzkumu podílel. „Tato práce je vyvrcholením našeho dvacetiletého snažení,“ dodal.

„Je to velký krok k tomu, abychom byli schopni zkoumat genetická onemocnění srdce,“ vysvětlil. Druhý tým vědců vedený profesorem Shaninem Faffim také dokázal z buněk myší vyvinout kměnové buňky.

Podle vědců jsou výsledky obou týmů průlomem vědy. Zatím výzkum probíhá na myších, potrvá ještě nějaký čas, než se začne s výzkumem přímo na lidech.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek