Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nestíháte se starat o hroby blízkých? V Číně našli způsob, jak to dělat virtuálně

Nestíháte se starat o hroby blízkých? V Číně našli způsob, jak to dělat virtuálně

Doba je uspěchaná a pracovně vytížení lidé marně hledají čas, aby vyrazili na hřbitov navštívit své blízké. Přiznejme si, často nejde o nedostatek času, ale roli hraje lenost. Hroby, o které se nikdo nestará, chátrají, svým blízkým bychom přitom chtěli dopřát důstojné místo pro poslední odpočinek. V Číně se proto rozhodli využít moderní technologie a nabídnout lidem řešení. Jeden z tamních hřbitovů nabízí, že za obyvatele splní veškeré povinnosti včetně očištění hrobu a modlení. Oni pak navíc vše můžou sledovat vše živě přes livestream.

Hřbitov v čínském městě Nanjing začal nabízet kompletní služby pro majitele hrobů přes největší čínskou sociální síť WeChat. Stačí, aby se zákazník zaregistroval a zaplatili online. Pak jim hřbitov zašle heslo, prostřednictvím kterého mohou ve stanovém čase sledovat živý přenos. Mají tak důkaz o tom, že hřbitov skutečně dělá to, za co si klient zaplatil.

Služba si našla své příznivce, objevuje se ale i silná kritika. „Některé věci nemohou být nahrazeny jinými. Je to něco, co souvisí s vašimi předky, vašimi blízkými,“ píše jeden z komentářů na síti Weibo. Další z nich kritizuje, jak někdo může svěřit hrob blízkého do rukou někoho cizího a nestydět se za to.

„Neobtěžujete se tím, že máte hrob. Stačí nahrát fotografie na webové stránky a každý rok je navštívit,“ stojí v dalším ze sarkastických komentářů.