Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neuvěřitelné setkání: Žena se potkala s mužem, který nosí obličej jejího mrtvého manžela

Neuvěřitelné setkání: Žena se potkala s mužem, který nosí obličej jejího mrtvého manžela

Počátkem roku 2006 se Andy Sandness pokusil o sebevraždu. Přiložil hlaveň své automatické pistole pod bradu a stiskl spoušť. Nezemřel, rána mu zničila většinu obličeje. Po deseti letech doktoři našli vhodného dárce, který mu daroval svůj obličej. Rudy Rossová, která Sandnessovi darovala obličej zesnulého manžela, se s ním nyní osobně setkala. Setkání bylo emotivní a plné (možná až překvapivě) pozitivních emocí.

Obličej Andyho Sandnesse byl po neúspěšném pokusu o sebevraždu zcela zničený. Doktoři se jej pokusili rekonstruovat, ale muž musel čelit neustálým komplikacím, například opakovanému upadávání nosu. Jeho obličej se také v důsledku tříštivých zlomenin o čtvrtinu zmenšil. Sandness se sice zotavoval, ale uchýlil se do ústraní a odmítal jakýkoliv sociální kontakt.

V polovině roku 2016 se zastřelil Calen Ross, a to zrovna v době, kdy byla jeho manželka v osmém měsíci těhotenství. Lilly Rossová, manželka zesnulého, se rozhodla, že jeho orgány nabídne k darování. Ross měl psychické problémy, ale jeho tělesná schránka žádnými problémy netrpěla. Rossová dala souhlas s darováním plic, ledvin a dalších orgánů. Nakonec souhlasila i s nejzvláštnějším dárcovstvím – s darováním obličeje. Shoda s Andym Sandnessem byla až překvapivá – muži byli stejně staří, stejné krevní skupiny, barvy pleti a struktury obličeje. „Mohli to být bratranci,“ řekl dokonce chirurg Samir Mardini agentuře AP.

Jak se změněl Andyho život po transplantaci? Jak si zvyknul na nový obličej? Pokračování na Reflex.cz