Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neuvěřitelný poklad. Farář v Sierra Leone objevil jeden z největších diamantů světa

Neuvěřitelný poklad. Farář v Sierra Leone objevil jeden z největších diamantů světa

Na severovýchodě Sierry Leone místní farář objevil jeden z dvaceti největších surových diamantů na světě. Drahokam, který váží 709 karátů, byl z bezpečnostních důvodů prozatím uložen do trezoru sierraleonské centrální banky. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Jde o největší diamant, jaký byl v této oblasti nalezen od roku 1972, kdy se našel kámen o hmotnosti 969 karátů. Později dostal název Hvězda Sierry Leone. Cena nově nalezeného diamantu zatím odhadnuta nebyla.

Sierrou Leone v letech 1991 až 2002 zmítala krvavá občanská válka, při níž přišlo o život na 75.000 lidí. Válčilo se především o kontrolu nad obchodem s diamanty. Teprve v roce 2004 se podařilo dosáhnout dohody o odzbrojení zhruba 70.000 povstaleckých bojovníků, mezi nimiž bylo i téměř 7000 dětí.

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě je modrý diamant s názvem Oppenheimer Blue, který byl prodám loni za více než 56,8 milionu švýcarských franků (1,4 miliardy Kč). Vůbec největším nalezeným diamantem světa byl Cullinan, který měl 3106 karátů. Jeden karát je 0,2 gramu, diamant tedy vážil 621,2 gramu. Při zpracování byl rozřezán na devět menších diamantů.