Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nežádoucí. Trumpovy firmy stahují z webu fotky prezidenta a jeho dcery

Nežádoucí. Trumpovy firmy stahují z webu fotky prezidenta a jeho dcery

Snímky Donalda Trumpa a jeho půvabné dcery Ivanky sloužily miliardářovým společnostem dlouho jako dobrá reklama. Firmy spojené s novým prezidentem teď stahují jeho fotky ze svých internetových stránek i reklamních materiálů, aby eliminovaly riziko střetu zájmů.

Zatímco vysocí státní úředníci nesmějí svými fotografiemi lákat ke koupi zboží či jiných produktů, na prezidenta se v USA podobné omezení nevztahuje. Etika Bílého domu byla ovšem dosud taková, že se hlava státu chovala, jako by zákon platil i pro ni. Byznysmen Donald Trump se rozhodl v tradici pokračovat, a tak musejí jeho snímky pryč.

Stejně se před lety zachoval jiný republikán, George W. Bush, což tehdejší šéf etiky Bílého domu okomentoval následovně: „Nedovolíme, aby snímky prezidenta USA a první dámy – nebo kohokoliv, kdo bude vystupovat jako první dáma – byly využívány komerčními internetovými stránkami za účelem výdělku,“ cituje deník New York Times slova Richarda W. Paintera.

Ve druhém lednovém týdnu tak Donald Trump prohlásil, že odstraní jakékoliv vazby, které by mohly vést k nežádoucímu střetu zájmů v případě jeho osoby. Stejně tak se nechala slyšet Ivanka Trumpová, že na čas přeruší své spojení se společností Trump Organization a svou vlastní firmou zaměřenou na módu a oděvní doplňky.

Jejich jednání uvítal Norman Eisen, který se staral o etické jednání hlavy státu za vlády Baracka Obamy. Přesto stále vidí některé nedostatky. Naráží tak na skutečnost, že budoucí prezident nadále zůstal majitelem svých firem a pouze je přestal aktivně řídit.

„Problémem je, jako v případě jiných kroků Donalda Trumpa, polovičatost tohoto opatření, které působí jako malý kousek náplasti přes otevřenou ránu. Dokud se totiž definitivně nevzdá vlastnictví těchto podniků, nelze eliminovat konflikty, stejně jako bezpočet kontroverzí a riziko skandálu a korupce,“ upozorňuje Eisen.