Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezkrachují? Aerolinky se chtějí k cestujícím chovat jako k lidem

Nezkrachují? Aerolinky se chtějí k cestujícím chovat jako k lidem

V Kanadě vás už z letadla nevyhodí. Alespoň to plánují severní sousedé USA, kterým už došla trpělivost z kauzami vykázaných cestujících. V Kanadě se teď totiž chystá nové nařízení, podle kterého aerolinky nebudou moci náhodně vyhazovat pasažery z přeplněných letů. Nová úprava reaguje na dubnovou kauzu amerického doktora, jemuž letištní personál v Chicagu při vyvádění dokonce způsobil krvavá zranění.

„K cestujícím se budeme chovat jako k lidem, ne jako k číslům,“ slibuje v prohlášení kanadský ministr dopravy Marc Garneau. Díky novým pravidlům, která zahrnují převážně práva cestujících, chce zabránit vyvádění pasažérů s platným lístkem z letadla. To je běžnou praxí, jak potvrdil i dubnový incident z amerického letiště v Chicagu.

Podle ministra nebude vykázání cestujících kvůli přeplněnosti možné ani na domácích ani na mezinárodních letech, které budou vzlétat z kanadské půdy. Aerolinky se v podobných případech budou moci podle listu The Guardian zeptat, zda se nenajde nějaký dobrovolník, který by místo opustil sám. Případně mohou nabídnut zájemcům vyšší kompenzaci. Nemohou ale nikoho přinutit násilím. Ministr chce také v novém nařízení nastavit minimální hodnotu kompenzace za zničené zavazadlo.

Nová pravidla by měla platit pravděpodobně od roku 2018. Kanada tak odpovídá na běžnou praxi uplatňovanou na území USA, která minulý měsíc vyústila ve skandál. Aerolinky United Airlines chtěly tehdy ve vyprodaném letu přepravit i své zaměstnance a potřebovaly uvolnit čtyři místa. Devětašedesátiletý doktor David Dao ale tehdy odmítl své místo opustit a ochranka ho musela z letadla vyvést násilím. Lékař byl po zákroku zraněný a s leteckou společností se chce soudit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek